Ktokoľvek, len nie Barroso

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Nový Európsky parlament bude mať dôležitejšie slovo v tom, kto bude nový predseda Európskej komisie, vysvetľuje Rasmussen. Ako tvrdí, v EP „majú mnohí chuť odmietnuť Barossa“. Dodáva, že jeho vlastná strana zotrvanie Barrosa na poste šéfa EK nepodporuje a nepokladá jeho znovuzvolenie za hotovú vec. 

Niekdajší dánsky premiér tvrdí, že politická odpoveď na finančnú krízu „ukázala širšiu a hlbšiu priepasť medzi progresistami a konzervatívcami“. Tvrdí, že odpoveď PES na krízu je „úplne odlišná od nečinnosti konzervatívcov“. Európania „jednoducho potrebujú nové vedenie a lepší manažment v čase krízy, píše ďalej.

Z týchto dôvodov je podľa neho potrebné hľadať novú väčšina. Treba počkať, aby sme vedeli, ako sa po voľbách rozdelia čísla, pripomína Rasmussen. Je zatiaľ nejasné, kto po voľbách opustí skupinu EPP-ED spolu s britskými a českými konzervatívcami a kto okrem talianskych demokratov sa naopak pridá k PES.  

Podľa Rasmussena nervozita politických oponentov rastie, čo ilustruje aj to, že súčasný predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pötteringa, ktorý chce v EP rozhodovať o  predsedovi Komisie už v júli. 

V staršom poste uvádza, že Európska rada pravdepodobne dezignuje nového predsedu ešte pred tým, ako bude známe, aká koalícia má v Parlamente vlastne väčšinu. Zelení Barrosa nepodporujú, z tábora liberálov by mohol zase prísť alternatívny kandidát. Rassmusen sa preto pýta, kto vlastne bude s EPP hlasovať za Barrosa.