Európska podpora zamestnanosti mladých ničomu nepomôže

Anders Primdahl Vistisen (zdroj Flickr Europa-Parlamentet i Danmark)

Nezamestnanosť mladých sa za posledné roky stala v Európe najpálčivejším problémom. Ako hodnotíte situáciu vy?

Myslím, že Európska únia by sa mala sústrediť na naštartovanie hospodárskeho rastu. Jediným a najlepším spôsobom, ako to môže Európa dosiahnuť, je vytvorenie jednotného trhu. Jednotný trh uspel a je potrebné ho rozvíjať aj naďalej.

Nemyslím si však, že sociálne mechanizmy alebo štrukturálne fondy čomukoľvek pomôžu. 28 rôznych krajín zasiahla kríza inak. Cestou von musí byť individuálne riešenie pre každú krajinu. Celoeurópske riešenie nie je dobrý prístup, musíme sa s tým vyrovnať ináč.

Takže programy ako Iniciatíva na podpora zamestnanosti mladých ľudí (YEI) dánskej mládeži, ktorá si hľadá prácu, nepomáhajú?

Nepočul som o nikom, kto by tento program využíval. Myslím si, že veci ako systém záruk môžu fungovať iba prípade, že ich dokážete zmeniť na niečo hodnotné. To ale nie je prípad týchto štruktúr. Domnievam sa, že to riešenie skôr pre politikov, aby mohli povedať, že niečo urobili.

Skončil by som tieto programy? Nuž, pre politikov je vždy dobrým cieľom nachádzanie spôsobov, ako zvýšiť počet pracovných miest. No neverím, že úlohou politika aj pracovné miesta vytvárať. To by mal robiť súkromný sektor. Preto je potrebné udržiavať súkromný sektor zdravý.

Dánska ľudová strana je v skupine Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) nová. Je jednou z mnohých, ktoré sa k skupine pridali po eurovoľbách. Ide o široké spektrum strán a vy sa v ňom nachádzate na pravej strane. Očakávate, že sa vám bude dobre spolupracovať?

Skupina sa v dôsledku volieb výrazne rozšírila. Mali sme veľmi vrelé privítanie. S mnohými tamojšími stranami sme už predtým spolupracovali. [Dánska ľudová strana spoločne so stranou Fínov a jedným holandskými poslancom vymenili skupinu Európy slobody a demokracie (EFD) za ECR.] Takže žiadne problémy neočakávam.

V našej volebnej kampani v Dánsku sme jasne podporili britského premiéra Davida Camerona v jeho snahe reformovať zmluvy EÚ. V tomto smere sme s britskými konzervatívcami úzko prepojení.

S Fínmi (Finns party) máme taktiež veľmi dobrú spoluprácu. Povedal by som, že to sú naši najbližší politickí spojenci, ale celkovo sa na našej vízii Európskej únie zhodneme aj s ďalšími.

Európsky parlament má nový projekt s názvom EU40, ktorý spája všetkých mladých poslancov. Čo je spoločným programom tohto zoskupenia?

Myslím si, že keď ste mladí, tak nemáte výhodu skúseností. Starší kolegovia však majú tú nevýhodu, že ich skúsenosti niekedy zaslepujú. Zavrhujú nové myšlienky s tým, že sa to už v minulosti vyskúšalo.

Možno je teda dobrá vec prichádzať s novými čerstvými nápadmi, no ja na svoj vek nebudem klásť žiadny dôraz. Najdôležitejším parametrom bude moja práca.

Práve sme ohlásili zloženie výborov a ja som sa stal členom Výboru pre kontrolu rozpočtu a náhradníkom Výboru pre rozpočet.  Chcel by som pracovať na jeho zoštíhľovaní a obmedziť  plytvanie štrukturálnych fondov, obzvlášť v oblasti poľnohospodárstva.