Vzdelanie – liek proti delokalizácii

 

Krátka správa:

Silný dôraz na vzdelávanie, výskum a inováciu pomôže Európe udržať jej sociálny systém a vyhnúť sa delokalizácii, tvrdí Poul Nyrup Rasmussen, vodca európskych socialistov. Pri otázke o riešeniach, ktoré obhajuje, aby sa zabránilo delokalizácii do krajín s nízkou mzdou/nízkymi daňami, Rasmussen tvrdí: „Je to o tom, byť stále na prvom mieste v reťazi, ktorou sa pridáva hodnota. Poznatky a pridaná hodnota, obsiahnutá v našich produktoch, by mali byť stále našimi najvyššími prioritami. To môže byť dosiahnuté prostredníctvom proaktívnej vzdelávacej politiky, kombinovanej s výskumom a vývojom.“

Nedávno zvolený líder európskych socialistov je za „zriadenie spoločnej minimálnej úrovne zdaňovania spoločností“ a je proti „neférovej konkurencii najnižších daňových sadzieb, ktoré podkopávajú náš welfare štát“. Nemyslí si ale, že by harmonizovaný celoeurópsky daňový systém bol „liekom proti delokalizácii“.

Rasmussen cíti, že medzi európskymi socialistami existuje „spoločné želanie modernizovať, posilniť a posunúť vpred Európsku socialistickú stranu ako najsilnejší politický hlas pre Európu s početnejšími a lepšími pracovnými miestami, bezpečnosťou a udržateľnosťou, ktorá by bola silným hráčom na svetovej scéne“.

Niekdajší dánsky premiér vraví, že socialisti chcú ústavu, ktorá dáva „pevnú možnosť konať, rozhodovať, zamerať sa a ktorá podčiarkuje naše spoločné, univerzálne hodnoty, ktorá posilňuje schopnosť EÚ hovoriť jedným hlasom – nielen pokiaľ ide o zahraničnú politiku – a ktorá dáva Európe lepšiu spôsobilosť zabezpečiť naše ciele v lisabonskom procese“.

Potvrdzuje, že európski socialisti chcú, aby sa Turecko stalo plným členom EÚ, ale podčiarkuje, že „ešte treba prejsť dlhú cestu, aby Turecko spĺňalo požiadavky kodaňských kritérií“.

Pred blížiacimi sa voľbami do EP – 10.-13. júna 2004 bude Rasmussen na turné po členských štátoch, aby presviedčal voličov hlasovať za socialistov, pritom sa budú v nákupných centrách a supermarketoch rozdávané „kartičky so sľubmi“, zvýrazňujúce hlavné priority socialistov.