Zatvoriť hranice alebo otvoriť európsky trh?

 

  • Ako ste prišli na myšlienku venovať jeden zo svojich filmov utečencom do Španielska?

Niekde som videl publikovanú fotografiu z pláže okolo španielskeho mesta Tarifa. Tá fotografia bola neuveriteľná. V jej popredí vidieť utečencov. Fotografia na mňa zapôsobila tak odpudzujúco, že som sa rozhodol na to miesto odcestovať a spoznať tamojšiu situáciu na vlastné oči. Takto sa to začalo.

  • Akým spôsobom ste film nakrúcali?

Boli sme len malý tím: Karolína Ormazabalová – asistentka a Hoyte van Hoytema – kameraman. Prežili sme na juhu Španielska sedem týždňov a natáčali.

  • Myslíte si, že dokumentárny film môže nejakým spôsobom ovplyvniť zmenu legislatívy Európskej únie alebo aspoň pohľad ľudí na problematiku migrácie?

Pravdepodobne nie, vo filmoch už bolo ukázané takmer všetko. Skutočné politické rozhodovania v EÚ aj naďalej smerujú k väčšiemu uzatváraniu európskych hraníc. Pre mňa je otázka potreby, aby dokumentárny film zachytával podobné veci, postavená inak. Prinajmenšom sa filmom snažíme zaznamenať túto časť našej histórie – a nikto nebude môcť neskôr povedať, že sa svojho času na tento problém nikto nesnažil poukázať.

  • Aký je podľa vás názor verejnosti na utečencov?

V auguste 2004 predniesol nemecký minister vnútra Otto Schily návrh, aby EÚ „presvedčila” vlády krajín severnej Afriky, aby vybudovali na pobrežiach tábory, kde by zhromažďovali utečencov, a tak im zabránili v nelegálnom vstupe do krajín EÚ. Predpokladám, že on považoval túto myšlienku za mimoriadne vhodnú, ale podobné tendencie nie sú dobrým znamením, nemyslíte?

Napriek tomu, že sa veľa ľudí o osud nešťastných utečencov zaujíma, v súčasnej zhoršujúcej sa ekonomickej situácie v niektorých krajinách EÚ a v pocite neistoty, ktorý u ľudí prevláda, oveľa viac ľudí znepokojuje otázka ich vlastného života v budúcnosti.

  • Kto má podľa vás z utečeneckého problému nejaký zisk?

Myslím si, že len zločinci.

  • Myslíte si, že by sa bohatší Sever mal viac usilovať o zlepšenie života na chudobnejšom Juhu? Je to spôsob, ako vyriešiť problémy s utečencami?

Je samozrejmé, že ak by ľudia skutočne mohli zostať vo svojej krajine, určite by neodchádzali a nemuseli podstupovať všetky tie riziká. Ale to nie je len otázka zlepšenia politickej situácie v ich domovoch. Napríklad už len poskytnutie možnosti čestne obchodovať môže zlepšiť ich životné podmienky v domácej krajine. Len malý príklad: Európska únia žiada krajiny tretieho sveta, aby otvorili svoje trhy, ale sama necháva svoj trh týmto krajinám zatvorený.