Aj Cameron si myslí, že multikulturalizmus zlyhal

foto: šéf konzervatívcov a možný budúci britský premiér David Cameron

Západné krajiny sa musia s extrémizmom konfrontovať a nie sa odvolávať na nezainteresovanú toleranciu, povedal konzervatívec Cameron na prestížnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Britský premiér vyhlásil, že doktrína štátneho multikulturalizmu prispela k segregácii a nezabezpečila „víziu spoločnosti“, do ktorej chcú všetci ľudia patriť. Zdôraznil pri tom rozdiel medzi islamom ako náboženstvom a islamistickým extrémizmom ako politickou ideológiou.

„Pod doktrínou štátneho multikulturalizmu sme povzbudzovali rôzne kultúry, aby žili vedľa seba oddelené životy, ďaleko od seba a mainstreamu. Zlyhali sme v ponúknutí vízie spoločnosti, ku ktorej cítia, že chcú patriť. Dokonca sme tolerovali tieto segregované komunity, aby sa správali v rozpore s našimi hodnotami“, uviedol britský premiér.

Kritizoval tradíciu „pasívnej tolerancie“ v britskej spoločnosti, čo vedie k tomu, že sú imigranti ponechaní sami na seba až dovtedy kým neporušia zákon. Príkladom sú podľa neho nútené sobáše v niektorých komunitách, ktoré označil za „hrôzu“, na ktorú britská spoločnosť nereagovala adekvátne.

Terorizmus a radikálny islam

Cameron si myslí, že najväčšou hrozbou, ktorej jeho krajina čelí, sú teroristické útoky. Bohužiaľ, „niekedy páchané našimi vlastnými občanmi“.

Londýn zasiahli teroristické bombové atentáty 7. júla 2005, kedy zahynulo 56 ľudí, vrátane štyroch atentátnikov a 700 ľudí bolo zranených. Podľa všetkého išlo o britských občanov moslimského vierovyznania, ktorý boli pod vplyvom radikálnych imámov.

Cameron avizuje snahu ukončiť „liberálnu“ prax. Štát sa musí podľa neho uistiť, že imigranti hovoria jazykom novej vlasti ako aj o tom, že majú vzdelanie o „elementoch spoločnej kultúry“.

Vláda plánuje zaviesť „Národnú občiansku službu", dvojmesačný program zameraný na tínedžerov rôzneho pôvodu, ktorých budú učiť ako spolu žiť a pracovať.

„Týmto spôsobom môžeme vytvoriť spoločný cieľ, ak sa budú ľudia žijúci v susedstve stretávať a pracovať. Pomôže to tiež vybudovať silenejšiu hrdosť na lokálnu identitu, aby ľudia vedeli slobodne povedať: Áno, som moslim, som hinduista, som kresťan, ale som tiež Londýnčan alebo Berlínčan. Je to práve táto identita, tento pocit, že niekam patríte, ktorý je podľa mňa v našich krajinách kľúčom k dosiahnutiu skutočnej kohézie“, povedal Cameron.

Pozície

<iframe title=”YouTube video player” src=”http://www.youtube.com/embed/z3xsnEzA8Fw?rel=0″ width=”560″ frameborder=”0″ height=”345″></iframe>

Cameronov prejav kritizovala opozičná Labouristická strana, ktorá ho obvinila z podnecovania rasistického napätia. Poznamenala, že Britská nacionalistická strana reč pochválila vyhlásením, že len potvrdzuje to, čo oni hovoria už dávno.

Podľa moslimských združení bol obsah Cameronovho prejavu "simplistický" a nebude viesť k potieraniu extrémizmu, napísal denník Independent.

„Komunity nie sú statické entity a sú v nich tí, čo považujú britskú identitu za svoju identitu aj tí, ktorí ju nepovažujú za dominantnú časť svojej identity, povedal Fiyaz Mughal, zakladateľ ekumenickej skupiny Faith Matters.

„Ukazovanie prstom na komunity a potom okresať investície do sociálnych projektov je istou cestou ako vyvolať väčšiu nespokojnosť. Viní niektoré komunity a zároveň kráti sociálne výdavky“, hovorí Mughal.

Podľa Inayata Bunglawala, predsedu Muslims4UK bola Cameronova reč „povýšenencká“. Podľa neho je drvivá väčšina britských moslimov "hrdá na to, že sú Britmi a desí ich konanie malej skupiny extrémistov“.

Dr. Faisal Hanjra, z kabinetu generálneho tajomníka Musim Council of Britain hovorí, že Cameronov prejav je „sklamaním“.

„Opäť sa zdá, že moslimská komunita je pod drobnohľadom a zaobchádza sa ňou, akoby bola súčasťou problému, nie riešenia“, povedal.