Belgicko udelí legálny status tisícom imigrantov

Pozadie:

Španielsko a Taliansko sa v nedávnej minulosti uchýlili k masovej legalizácii imigrantov. Pyrenejská krajina si želá, aby konečné rozhodnutia o procedúrach ostali národnou kompetenciou.

Proti masovému udeľovaniu amnestií je hlave Francúzsko, ktoré má obavy z ich vplyvu na jeho územie. Počas francúzskeho predsedníctva v druhej polovici roka 2008, Paríž navrhoval celoeurópsky zákaz masovej legalizácie, no od tejto iniciatívy upustili pri vyjednávaní o Európskom pakte o imigrácii a azyle, pretože potrebovali získať podporu španielskej vlády.

Talianska vláda na čele so Silviom Berlusconim medzitým zaujala tvrdé stanovisko voči ilegálnym imigrantom a masovej legalizácii, ktoré sa stalo súčasťou kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Otázky:

Po viac ako roku zložitých vyjednávaní belgický premiér Herman Van Rompuy včera (20. júla) zverejnil detaily dohody federálnej vlády o legalizovaní nelegálnych imigrantov. Podľa tejto schémy prisťahovalci, ktorí v Belgicku žijú minimálne päť rokov budú môcť v období od 15. septembra do 15 decembra tohto roku požiadať o správoplatnenie ich pobytu.

Predchádzajúce odhady hovorili, že počet oprávnených žiadateľov sa môže pohybovať od 50 do 100 tisíc. Autority včera hovorili o 25 tisícoch, pričom na získanie legálneho statusu budú musieť splniť prísne kritéria. Ako píše De Standaard, vládni predstavitelia tvrdia, že tento krok nemožno považovať v žiadnom prípade za „masovú legalizáciu“.

Aby boli žiadosti prisťahovalcov úspešné, musia dokázať, že sa už integrovali do belgickej spoločnosti. Následne im vydajú dokumenty povoľujúce pobyt a prácu v krajine. Musia však predložiť pracovnú zmluvu a regionálnu pracovnú kartu. Ďalšími faktormi v prospech uchádzačov sú jazykové zručnosti, absolvovanie kurzov gramotnosti alebo deti chodiace do belgických škôl.

Posledné slovo pred schválením každej individuálnej žiadosti má štátny tajomník pre azyl a imigráciu Melchior Wathelet.

Pozitívne reakcie

Politické strany dohodu vo všeobecnosti uvítali, no vyjadrili niekoľko pochybností. Podľa flámskych socialistov Sp.a dostal štátny tajomník až priveľkú moc. Strane Ecolo zas vadí, že nebol vytvorený osobitný orgán, ktorý by sa legalizáciou imigrantov zaoberal.

Proti dohode vystúpila vo väčšej miere nacionalistická Nová flámska aliancia (N-VA). Jej líder Bart de Wever vyhlásil, že francúzsky hovoriaca komunita dosiahla, čo chcela a podľa jeho slov flámske námietky neprijali do úvahy. Predstavitelia N-VA varovali, že federálna vláda otvorila dvere pre druhé kolo legalizácie prisťahovalcov.