Británia: Počet čakateľov na sociálne byty narastá

Cena bytov a domov vo Veľkej Británii stúpa, zatiaľ čo možnosť vziať si hypotéku alebo stavebný úver klesá. Takáto situácia spôsobuje problém mladým ľuďom, ktorí sa chcú osamostatniť od rodičov a zabezpečiť si svoje prvé bývanie. Výsledkom je zvýšený záujem o tzv. sociálne bývanie, informuje denník Financial Times.

Asociácia samospráv v Anglicku vydala správu, v ktorej odhaduje, že až polovica tamojších mestských radníc a samosprávnych úradov nemá  dostatočne prepracovanú legislatívu a komunálne politiky, aby dokázala čeliť rastúcemu dopytu. Najväčšou výzvou je nedostatočný počet bytov na trhu.

Za posledný rok sa počet čakateľov na sociálne byty zvýšil o 60%. Inými slovami, v poradovníku sa v súčasnosti nachádza 4 mil. osôb, ktoré predstavujú 1,6 mil. samostatných domácností. Asociácia odhaduje, že do roku 2010 by zoznamy mohli obsahovať až 5 mil. jednotlivcov, teda 2 mil. domácností.

Riešením súčasnej situácie by mohla byť samosprávou financovaná výstavba bytov, ktoré by neboli určené na odkúpenie, ale na prenájom. Finančné prostriedky by sa dali získať napríklad z hypoték, ktoré by boli zaručené už existujúcimi nehnuteľnosťami, ktoré sú vo vlastníctve samospráv a sú prenajímané obyvateľom ako obytné priestory.

Správa poukazuje na skutočnosť, že britské samosprávy stavajú nové sociálne byty najnižším tempom od roku 1947, uzatvára Financial Times.