Brusel odsúdil štrajk v Británii

„Nemôžeme vytvárať nové pracovného miesta uzatváraním trhov. Rozumieme obavám pracovníkov Veľkej Británie, ale diskriminácia pracovníkov z iných krajín EÚ nie je riešením,“ vyhlásil Johannes Laitenberger, hovorca Európskej komisie. Doplnil, že v rámci sociálnej kapitoly plánu EÚ na hospodársku obnovu môžu vlády nachádzať iné spôsoby odpovedania na súčasné sociálne výzvy.

Hovorca Komisie adresoval slová najmä britským pracovníkom, ktorí sa rozhodli vyjadriť nesúhlas so zamestnávaním obyvateľov iných krajín vo Veľkej Británii. Asi 900 pracovníkov jednej jadrovej elektrárne sa rozhodlo v pondelok (2.2.) demonštrovať proti najímaniu Talianov a Portugalcov v energetických zariadeniach.

Štrajková vlna sa rozšírila aj medzi ostatných zamestnancov elektrární a energetiky na východe a severo-západe Britských ostrovov. Sympatie a solidaritu s demonštrujúcimi vyjadrili aj návštevníci viacerých internetových fór a on-line diskusií. Štrajky proti zamestnávaniu cudzincov sa objavili po tom, čo nezamestnanosť v Británii začala rásť ako dôsledok hlbšej hospodárskej recesie. V súčanosti sú v Spojenom kráľovstve asi 2 mil. jeho obyvateľov nezamestnaných, čo predstavuje celkovú mieru nezamestnanosti na úrovni šiestich percent.

Štrajk namierený voči pracovnej sile z iných členských krajín EÚ odsúdil aj britský premiér Gordon Brown. Pre BBC povedal: „Nie je to správna vec. Je to neprijateľné.“ Britský premiér súčasne vyzval na ustanovenie nezávislého mediátora, ktorý by mal preskúmať, či rafinéria na východe Anglicka, ktorú vlastní francúzsky koncern Total, nespravodlivo neprepúšťa britských kvalifikovaných pracovníkov.

Niektorí sa obávajú, že súčasné štrajky vo Veľkej Británii môžu vo svoj prospech využiť extrémistické politické hnutia, medzi nimi napríklad aj krajne pravicová Britská národná strana.

Poul Nyrup Rasmussen, predseda Strany európskych socialistov – PES, včera varoval: „Štrajky v Spojenom kráľovstve sú iba posledným príkladom narastajúcej frustrácie a strachu medzi pracovníkmi. Zamestnanci začínajú pochybovať o slobode pohybu, pretože Európska komisia dovolila, aby bola použitá na zníženie platov a pracovných podmienok. Aj napriek opakovaným varovaniam neurobila Európska komisia nič, aby zabránila zneužívaniu slobody pohybu s cieľom znížiť platy. Teraz vidia výsledky.“

V dôsledku zhoršujúcej sa hospodárskej situácie sa sociálne nepokoje objavujú v rámci celej EÚ. Napríklad minulý týždeň vyzvali francúzski pracovníci na zvýšenie platov a bezpečnosti pri práci, zatiaľ čo grécki farmári vyslovili požiadavku na odškodnenie nízkych výkupných cien (EurActiv 29/01/09).