Budúcoročný program potravinovej pomoci bude bez Slovenska

Podľa správy Komisie by malo mať prospech z potravinového programu okolo 18 miliónov občanov z 19 členských krajín EÚ. Pomoc je adresovaná najchudobnejším vrstvám obyvateľstva.

„Veríme tomu, že ide o dôležitú politiku EÚ, obzvlášť v časoch ekonomických ťažkostí a očakávame, že v budúcom roku bude zo schémy benefitovať okolo 18 miliónov ľudí,“ povedal dnes eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciolos.

Rok 2013 bude posledným rokom, v ktorom EÚ tento druh programu v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky, financuje. Očakáva sa, že eurokomisár pre sociálne záležitosti Lászlo Andor koncom tohto mesiaca predstaví nový, širší a flexibilnejší program potravinovej pomoci na obdobie po roku 2013.

„Môžeme byť hrdí na to, čo sa nám vďaka tomuto programu podarilo zrealizovať počas uplynulých rokov. Ale prišla chvíľa, aby sme sa zamysleli nad novými a lepšími spôsobmi ako v budúcnosti odpovedať na potreby sociálne najznevýhodnejších obyvateľov EU," dodal.

V rámci budúceho sedemročného rozpočtu chce Komisia vyčleniť na potravinovú pomoc pre najchudobnejších sumu 2,5 mld. eur. Po novom však nebude pomoc financovaná zo spoločnej poľnohospodárskej politiky, ale z politiky sociálnej kohézie. Nový program by mal byť zároveň tesnejšie prepojený na politiku sociálnej kohézie EÚ.

Slovensko sa však budúcoročného programu nezúčastní. Komisia ako dôvod uviedla, že krajina nevytvorila vhodné podmienky na správnu implementáciu programu pre budúci rok.  

Redistribúciu potravinovej pomoci na Slovensku už pritom jeden škandál poznačil. Išlo o medializovanú kauzu spoločnosti Euromills Trade, ktorá mala dodať, ale nedodala 3500 ton potravín.

Výsledkom bolo, že Slovensku prepadla pomoc v sume 1,2 mil. eur a dobrovoľne vystúpilo z programu na rok 2012. Ministerstvo pôdohospodárstva však ešte v máji ubezpečovalo, že potravinová pomoc v budúcom roku by mala pokračovať.

(TASR/EurActiv)