Člen Rady Bundesbank šokuje rasitickými teóriami

Thilo Sarrazin

Úryvky z knihy cirkulovali v nemeckej tlači už týždne pred jej oficiálnym vydaním, čo sa stalo 30. augusta. Kniha sa volá ‘Deutschland schafft sich ab‘, čo v preklade znamená „Nemecko sa zruší“, čo má implikovať úpadok Nemecka pod vplyvom rastúceho počtu občanov, ktorí sú podľa jeho interpretácie záťažou pre sociálny systém a intelektuálne podpriemerní.

Týždenník Der Spiegel publikoval celú jednu kapitolu knihy, v ktorej Thilo Sarrazin píše o negatívnych vplyvoch imigrácie. Bulvárny Bild publikoval niekoľko článkov o Sarrazinových provokatívnych argumentoch, napríklad o spojení medzi islamom a terorizmom.

Mediálny rozruch okolo knihy stále pretrváva a týka sa médií zo všetkých strán politického spektra, serióznych novín ako aj bulváru.

Kniha sa sústreďuje hlavne na moslimských imigrantov v Nemecku a ich údajnú neschopnosť a neochotu integrovať sa. Sarrazin tiež hovorí o nedostatku rešpektu pre štát a sociálny systém.

Kritizuje aj nedostatok intelektuálnych zdatností mladšej generácie istých etnických skupín a dlhodobé negatívne dôsledky neselektívnej imigračnej politiky Nemecka.

Sarrazin je takýmito kontroverznými názormi známy už z minulosti. V knihe má ambíciu ich podložiť štatistikami týkajúcimi sa imigrantov a etnicity.

Opakovane ho ale obvinili, že štatistiky prekrúca tak, aby sedeli jeho teóriám, napriek tomu autor tvrdí, že väčšina toho, čo píše sú politicky neutrálne konštatovania faktického charakteru.

Napríklad píše o tom, že 93 % tureckých imigrantov v Nemecku sa žení či vydáva v rámci svojej etnickej skupiny, pričom z toho vyvodzuje, že sa odmietajú integrovať.

Jedným z jeho najkontroverznejších komentárov sa v knihe neobjavuje, no zaznel v rozhovore s Welt am Sonntag, v ktorom povedal, že Židia majú podľa neho „spoločný gén“. V rovnakom rozhovore vyhlásil, že sa za rasistu nepovažuje. 

V pondelok sa Sarrazin objavil v populárnej nemeckej talkshow, kde obhajoval svoje teórie a propagoval knihu. Opoziční sociálni demokrati (SPD) mu už hrozia vylúčením zo strany. Po vydaní knihy sa v strane spustila aj formálna procedúra, ktorá by mali viesť k jeho vylúčeniu.

Federálna banka tiež diskutuje o budúcom pôsobení Sarazzina na jej pôde. Prepustiť člena Výkonnej rady je ale ťažšie, keďže banka má byť politicky nezávislá. K takémuto kroku možno podľa interných pravidiel pristúpiť len v tých najvážnejších prípadoch pochybení.

Prepustenie by si vyžadovalo väčšinu hlasov členov Rady, ktorí by hlasovali za jeho vylúčenie, rozhodnutie by musela potvrdiť federálna vláda a nakoniec aj nemecký prezident. Napriek tvrdej kritike z úst Angely Merkelovej, Rada Bundesbank zatiaľ nepristúpila k žiadnym krokom.

tlačovom vyhlásení banka uvidela, že Sarrazin poškodzuje jej povesť svojimi diskriminačnými vyhláseniami a ohlásila zasadnutie Rady, kde sa bude radiť o ďalšom postupe.