Členské štáty EÚ nemusia vyplácať sociálne dávky nepracujúcim imigrantom

Žobráčka (zdroj: FaceMePLS/Flickr)

Občania únie, ktorí prídu do iného členského štátu len s cieľom poberať sociálnu pomoc nemajú nárok na sociálne dávky, vyhlásili včera sudcovia Súdneho dvora EÚ. Ich verdikt ovplyvní spor rumunských prisťahovalcov s pracovným úradom v Lipsku aj celý fenomén presúvania sa vyššími sociálnymi dávkami.

Rumunka Elisabeta Danová prišla so svojim synom do Nemecka v novembri 2010. Za celý čas pobytu nehľadala prácu a nepracovala ani predtým v Rumunsku. Nemecké úrady jej preto odmietli vyplácať tzv. základnú dávku (grundsicherung).

Lipský sociálny súd kvôli tomuto prípadu požiadal o vysvetlenie smernice o voľnom pohybe najvyšší európsky súdny orgán. Ten pripomenul, že „osoby, ktoré nevykonávajú hospodársku činnosť musia mať dostatočné vlastné zdroje.“

Migranti z krajín únie sa preto nemôžu spoliehať na sociálny systém svojej destinácie.

Súdny dvor EÚ uvádza, že na podobné prípady myslí už terajšie znenie smernice 2004/38/ES o práve občanov voľne sa zdržiavať v rámci územia členských štátov. Cieľom smernice je podľa súdu zabrániť tomu, aby občania EÚ „využívali sociálny systém hostiteľského štátu na financovanie svojich existenčných potrieb“.

Domáci politici naprieč celým politickým spektrom vyhlásenie uvítali. Podľa Thomasa Manna z CSU je verdikt ideálnou odpoveďou na euroskeptický populizmus.

Nemecko doteraz v podobných prípadoch rozhodovalo nejednotne. Socialistická poslankyňa Jutta Steinruck vraví, že európsky rozsudok pomôže vytvoriť právnu istotu.

Ostro sledované rozhodnutie

Zneužívanie sociálnych dávok zo strany imigrantov rezonuje aj vo Veľkej Británii, Holandsku či vo Francúzsku. Ostrovné média to v súvislosti s plánom premiéra Davida Camerona na obmedzenie migrácie hodnotia rozpačito.

Britský denník Guardian uvádza, že rozhodnutie európskeho súdu je pre ministerského predsedu víťazstvom aj prehrou zároveň. Camerona to môže uistiť v jeho snahách o tvrdší prístup k prisťahovalectvu. Zároveň je však zrejmé, že existujúca legislatíva už pokrýva sociálny turizmus a preto nie je dôvod na zásadnú systémovú reformu.

Premiér vyjadril s rozsudkom spokojnosť. Podľa neho v prípade zvíťazil „zdravý rozum“.

Spokojní sú aj konzervatívci v Európskom parlamente. Ich hovorca Timothy Kirkhope verí, že Británia bude môcť sprísniť sociálny systém tak, aby z neho profitovali iba prispievajúci imigranti.

Predseda skupiny európskych ľudovcov Manfred Weber ocenil význam signálu, že Európa má nástroje proti sociálnemu turizmu. „Je to jasný dôkaz, zvlášť pre britského premiéra,“ vyhlásil.