EK: Španielsko môže Rumunom obmedziť vstup na trh práce

zdroj: TASR/ AP

Výminočné opatrenie, ktoré má platiť do konca budúceho roka, odôvodnila Európska komisia „dramatickými problémami“, ktorým španielska ekonomika v súčasnosti čelí. V krajine, ktorej verejné financie sa dostali pod tlak vplyvom finančnej krízy a vývoja situácie v Grécku, je zároveň najvyššia nezamestnanosť z všetkých krajín Únie- v máji 2010 prekročila hranicu 20 percent. Priemerná nezamestnanosť v EÚ je pritom 9,4 percenta.

Z analýzy Komisie pritom vyplýva, že rumunská komunita je po domácom obyvateľstve druhou najpočetnejšou medzi nezamestnanými. Predpokladá sa, že až 30 percent Rumunov žijúcich v Španielsku nemá prácu, teda viac ako 191 tisíc. Spolu pritom v krajine žije viac ako 820 tisíc rumunských občanov. Tento „kontinuálny nárast rumunských rezidentov v Španielsku a ich vysoká miera nezamestnanosti tak majú vplyv na schopnosť Španielska absorbovať nový prílev pracovníkov“ z iných krajín, uviedol vo svojom stanovisku eurokomisár pre sociálne záležitosti Lászlo Andor.

Španielsko sa preto rozhodlo využiť klauzulu z prístupovej zmluvy Rumunska do EÚ, kde stojí, že EÚ umožňuje členským štátom obmedziť prístup na ich pracovné trhy v prípade krízy. Ide pritom o prvý prípad, kedy členská krajina uplatnila voči inej krajine tento článok. Opatrenie sa netýka tých rumunských občanov, ktorí sú v Španielsku evidovaní ako aktívne si hľadajúci prácu, či zamestnaní.

„Dúfame, že tento krok bude obmedzený časovo tak ako sa len dá a celkovo pozitívny postoj k voľnému pohybu v Európe naďalej pretrvá,“ povedal k situácii Andor a dodal: „Vo všeobecnosti som presvedčený o tom, že obmedzenie voľného pohybu európskych pracovníkov nie je odpoveďou na vysokú nezamestnanosť. Mali by sme sa radšej sústrediť na vytváranie nových pracovných miest. Španielsko malo od začiatku veľmi otvorenú politiku voči pracovníkom z iných krajín, vrátane nových členských štátov, čo Komisia vždy vítala. Teraz však Komisia chápe, prečo si v tomto prípade španielske úrady želajú ustúpiť od úplneho voľného pohybu.“

Španielsko je jednou z 15 krajín, ktoré Rumunom otvorili vstup na domáci trh práce.