EÚ chce spoločné čartrové lety na deportovanie ilegálnych imigrantov

Pozadie:

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzýval k európskemu imigračnému paktu už od roku 2007. Migrácia bola prioritou aj francúzskeho predsedníctva od júla do decembra 2008.

Niekoľko nedávnych incidentov v samotnom Francúzsku a Taliansku viedlo krajiny k tomu, aby sa obrátili na súčasné švédske predsedníctvo s písomnou výzvou, aby imigráciu zaradili aj do diskusie na summite Rady EÚ koncom októbra.

Frontex je európska agentúra, ktorej úlohou je koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi v oblasti bezpečnosti hraníc. Sídli vo Varšave.

Otázky:

Dvadsaťsedem lídrov členských štátov na summite koncom minulého týždňa vyzvali k posilneniu operačných kapacít agentúry Frontex a tiež preskúmaniu možnosti zriedenia pravidelných spoločných čartrových letov na deportovanie ilegálnych imigrantov.

Ide o prvé takéto rozhodnutie na európskej úrovni, ktoré prijali po politických rozporoch, ktoré vo Francúzsku vyvolalo vrátenie troch Afgancov späť do vlasti. Paríž sa dohodol s Londýnom, že budú zdieľať čartrový let, pretože aj Veľká Británia potrebovala do Kábulu vyhostiť ilegálnych imigrantov.

Vláda krajiny galského kohúta sa bránila voči útokom a poukazovala na to, že médiá v Británii sa touto udalosťou vôbec nezaoberajú a verejnosť podobné lety akceptuje. Francúzske úrady vyhlásili, že traja Afganci pochádzajú z Kábulu, no afganská vláda tvrdí, že pochádzajú z najnebezpečnejšej časti krajiny a nemali ich vracať späť.

Výzvou Rady sa teraz bude zaoberať Európska komisia, ktorá do začiatku roka 2010 prehodnotí možnosť financovania spoločných pravidelných „spiatočných“ letov cez Frontex.

Rada okrem toho vyzvala k jasným pravidlám zapájania sa do spoločných operácii na mori. Táto otázka sa týka najmä imigrantov zo strednej Ázie a subsaharskej Afriky, ktorých často nachádzajú európskych vodách na pobreží Talianska, Malty, Cypru či Grécka.

Pozície:

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy po summite: „Pred pár rokmi by nikoho ani nenapadlo, že pravicové, ľavicové, severné, južné vlády budú súhlasiť s tým, že keď niekto nerešpektuje pravidlá, treba ho vrátiť späť domov – lietadlom, vlakom alebo iným prostriedkom. A to je značný progres.“

Migreurop, mimovládna organizácia európskych a afrických asociácií, ktorá pomáha presadzovať voľný pohyb osôb kritizovala „pokrytectvo“ EÚ v oblasti imigračnej politiky. „Miesto toho, aby sa zamerala na zamedzenie nespočetných tragédií pri migrovaní do Európy, európske štáty využívajú situáciu na to, aby zaviedli viac prekážok, čím sa prekračovanie hraníc stane ešte nebezpečnejšie,“ vyhlásila Claire Rodierová z Migeurop.