EÚ zvažuje kvóty pre ženy v predstavenstvách firiem

zdroj: flickr,

„Rovnosť pohlaví v rozhodovacom procese (firiem) ešte stále nie je pravidlom“, vyhlásila včera (14. júla) na zasadnutí europoslanecekého výboru pre práva žien a rovnosť pohlaví eurokomisárka pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová. „Nevylučujem možnosť, že k tejto problematike predložím návrh zákona“, dodala.

Vo významných európskych spoločnostiach pracuje na vysokých pozíciách podľa štúdie, ktorú si nechala vypracovať Európska komisia, len 10 % žien. Percento žien, ktoré tieto spoločnosti riadi je však ešte nižšie  – len 3 %.

Spolupracovníci komisárky Redingovej pre EurActiv prezradili, že si budúci návrh legislatívy, ktorého cieľom bude zaviesť rodové kvóty v podnikoch, vezme na mušku len súkromné firmy.

Samozrejme zavedenie takýchto opatrení bude na programe dňa až potom, čo podniky neprijmú na odstránenie nepomeru pohlaví kroky dobrovoľne. To ale môže trvať až niekoľko rokov.

Aj tak má komisárka Redingová už pripravený pomerne jasný plán, ktorý bude od vedenia podnikov požadovať, aby do roku 2015 zvýšili počet zamestnaných manažérok na 20 %. Do konca roka 2011 bude komisárka sledovať chovanie firiem až potom pristúpi k činu“, naznačili stratégiu spolupracovníci.

Pripomeňme, že podobné kvóty zaviedla na národnú úroveň už v roku 2007 vláda španielskeho premiéra Zapatera. V čele verejných obchodných spoločností a podnikov, ktoré zamestnávajú viac ako 250 zamestnancov, musí do roku 2015 stáť minimálne 40 % zástupkýň ženského pohlavia.

Podobná situácia je i v Nemecku, kde s obdobným nápadom prišli ministri spravodlivosti spolkových krajín.

Diskriminácia žien kvôli veku

Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť schválili tento týždeň správu, ktorá poukazuje na ďalšiu formu diskriminácia žien, tentokrát kvôli ich veku.

„Vyšší vek žien sa stáva príčinou pre celú škálu foriem diskriminácie“, uviedla europoslankyňa z Európskej ľudovej strany (EPP) Sirpa Pietikainen, ktorá upozornila na fakt, že diskriminácia kvôli staršiemu veku zažívajú oveľa častejšie ženy než muž. V pracovnom prostredí sa „diskriminácia kvôli veku týka častejšie žien než mužov a prejaví sa najmä u žien, ktoré prekročia päťdesiatku. Týmto ženám je často bránené v profesionálnom raste a častokrát po prepustení majú problém nájsť nové zamestnanie."