Europarlament začne debatou o Rómoch

Guy Verhofstadt

„Vyhostenie detí narodených v Nemecku do Kosova, vojenský štýl demontáže rómskych táborov vo Francúzsku, masové repatriácie a vyjadrenia talianskeho ministra, ktorý chce realizovať vyslovene xenofóbne politiky sú pre Európsku úniu veľmi smutnými udalosťami, jej hodnoty boli zosmiešnené,“ uviedol šéf skupiny ALDE a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Liberáli v EP žiadajú od Rady ministrov a Európskej komisie, aby sa k problému jasne postavila nech sa tým môže zaoberať na prvej septembrovej plenárnej schôdzi aj Európsky parlament.

„Parlament musí pripomenúť Európe naše princípy a Komisia musí zabezpečiť, že práva menšín budú rešpektované,“ dodáva Verhofstadt. „Tolerovanie takýchto diskriminačných praktík by mohlo viesť k otvoreniu Pandorinej skrinky:  ktorá ďalšia skupina bude stigmatizovaná a vyhostená?“, hovorí europoslankyňa Sophie in´t Veld , ktorá svoj podnet k otvoreniu diskusie v Európskom parlamente už zaslala Konferencii predsedov politických skupín EP.

„Hanbím sa za tie vlády, ktoré využívajú populistické sentimenty proti menšine, ktorá je už aj tak marginalizovaná v krajine svojho pôvodu. Som ešte viac rozhorčená aj preto, že tak málo z ministrov, ktorí sú dnes hrdí na svoje represívne opatrenia považovalo za potrebné navštíviť Európsky rómsky summit v apríli v Córdobe“, dodala In´t Veld.

Podľa informácií, ktoré získal EurActiv Socialistická skupina tiež plánuje upriamiť pozornosť Parlamentu na túto otázku.

Britský labouristický europoslanec Claude Moraes, ktorý má sám imigrantský pôvod a špecializuje sa na otázky imigrácie a európskeho práva sa snaží o to, aby sa otázkou EP zaoberal hneď po skončení letnej prestávky. Napísal list pre výbor pre občianske práva, spravodlivosť a vnútorné veci, v ktorom žiada diskusiu vo výbore 1. septembra  a rozpravu v pléne na 6. septembra.

Program schôdze bude určený Konferenciou predsedov politických skupín na budúci týždeň. Väčšina politických frakcií túto tému na diskusiu pravdepodobne podporí,  keďže ani vo Francúzsku nie je stredo-pravá strana ohľadne vyhostení Rómov jednotná.

Bývalá francúzska ministerka spravodlivosti marocko-alžírskeho pôvodu Rachida Dati, ktorá je v súčasnosti europoslankyňou za Európsku ľudovú stranu v komentári publikovanom denníkom Le Monde vyzvala  vládu, aby rešpektovala imigrantov a ich potomkov ako plnoprávnych občanov.

Zakladateľ a senior analytik na Francúzskom Inštitúte pre medzinárodné vzťahy Dominique Moisi v rozhovore pre EurActiv povedal, že v snahe zapáčiť sa širokým skupinám voličov sa Nicolas Sarkozy „zahráva s ohňom“ a znepriateľuje si veľkú časť politických elít, ktoré takýto prístup považujú za nemorálny.