Europoslanec Csáky navrhuje na európsku cenu trnavského jezuitu

Zdroj: TASR

Nomináciu Csáky zdôvodňuje tým, že páter Puss „vo svojom doterajšom živote nielenže pomáhal iným ľuďom v núdzi a deťom z detských domovov i závislým osobám, ale prostredníctvom občianskeho združenia Jóindulat – Dobroprajnosť organizoval rôzne dobročinné podujatia na Slovensku a v okolitých krajinách pre týchto ľudí.“

Európsky parlament udeľuje Cenu európskeho občana každoročne od roku 2008. Cena je ocenením za prínos pre osobnosti, ktoré sa výnimočným spôsobom angažovali pri podpore vzájomného porozumenia a užšej integrácie medzi občanmi členských štátov. Poukazuje na výnimočné výsledky jednotlivcov, skupín, združení alebo organizácií. Vysoko hodnotené sú i činnosti, ktoré sú konkrétnym vyjadrením európskych hodnôt spísaných v Charte základných práv EÚ.

Právo predkladať nominácie majú len poslanci Európskeho parlamentu, pričom každý poslanec môže predložiť jednu nomináciu ročne. Návrh Pála Csákyho podpísali aj europoslanci z Česka, Poľska a Maďarska.

Cenu európskeho občana už získalo viacero slovenských projektov a jednotlivcov. Za uplynulý rok 2014 to bola Eva Siracká, zakladateľka Ligy proti rakovine. V roku 2012 si Cenu Európskeho občana prevzal fotograf Šymon Kliman za výstavu umeleckých fotografií s názvom "Beautiful People/Krásni ľudia". Fotografie zobrazujú ľudí rómskeho pôvodu v netradičnom poňatí.  

V roku 2009 ocenenie získalo banskobystrické Divadlo z Pasáže, ktorého hercami sú mentálne postihnutí ľudia, za organizovanie festivalu komunitných divadiel Arteterapie.