Europoslanec: Lákadlom pre migrantov sú sociálne systémy

Zdroj: Európsky parlament

Podľa slovenského europoslanca za Most-Híd Józsefa Nagya sú primárnou motiváciou pre ilegálnych imigrantov aj nedokonalé sociálne systémy cieľových krajín.

„Nikto však netlačí na ich zlepšenie“, hovorí. Podľa Nagya by sa tým mal zaoberať napríklad prvý podpredseda EK Frans Timmermans.  

Cieľom má byť „odstránenie lákavých faktorov pre ekonomických migrantov“.

„Prečo toľkí smerujú práve do vybraných štátov EÚ? Uvedomme si konečne to, čo už vedia aj negramotní imigranti,“ uviedol poslanec Nagy vo svojom vystúpení v pléne Európskeho parlamentu.

„Sociálny systém viacerých bohatých členských krajín je lákavý a deravý, ako ementál. Jeho slabosti sú dobre známe aj za hranicami EÚ a ľahké zneužitie je vnadidlom aj pre tých, ktorým by sa aj doma mohlo dariť.“

Podľa slovenského poslanca sa z dávok a podpory v cieľových krajinách pre ilegálnych migrantov dá pomerne dobre vyžiť a bez odstránenia tejto motivácie, „ďalšiemu nárastu migrácie nezabránia ani vysoké ploty, ani kvóty, ani zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach medzi štátmi EÚ.“

Nagy zároveň vyzýva Európsku komisiu, aby pripravila podrobnú správu o motivačných faktoroch na strane členských štátov a zmapovala chyby v systéme sociálnych dávok pre ľudí, ktorí nemajú občianstvo v EÚ. Žiada akčný plán pre odstránenie neželaných motivačných faktorov.