Európska komisia žaluje Rakúsko za zníženie prídavkov na deti cudzincov

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Lukas Barth-Tuttas]

Európska komisia podala žalobu na Súdny dvor EÚ za takzvanú indexáciu prídavkov na deti. Podľa Komisie je takáto legislatíva diskriminačná a porušuje právo Európskej únie.

Európska komisia sa vo štvrtok (14. mája) rozhodla postúpiť sťažnosť Súdnemu dvoru EÚ. Vzťahuje sa na zákon o indexácii rodinných dávok, ktorý platí od januára 2019. Komisia začala konanie o porušení povinnosti proti Rakúsku ešte v tom istom mesiaci, kedy bolo krajine doručené oficiálne upozornenie s výzvou na zastavenie alebo úpravu zákona. Pokusy rakúskej vlády zmierniť obavy Komisie však zlyhali.

Podstatou rakúskej úpravy je, že upravila (indexovala) výšku prídavkov na deti podľa životnej úrovne v štáte, kde dané dieťa žije.

Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS, ECR) a predsedníčka výboru europarlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) na svojom Facebooku uviedla, že tento krok Komisie je takmer po roku a pol dobrá správa aj pre desaťtisíce Slovákov pracujúcich v Rakúsku. Podľa Nicholsonovej má európsky súd jediný páky na to, aby prinútil rakúsku vládu opatrenie stiahnuť. Tému na pôde Únie otvorila ešte v septembri 2019 spolu s bývalou komisárkou pre zamestnanosť Marianne Thyssen spolu s jej nástupcom, komisárom Nicolasom Schmitom.

„Komisia zbytočne dlho prešľapovala na mieste. Potrebovali neúnavný politický tlak, aby na našich pracovníkov a ich diskriminované rodiny náhodou nezabudli,“ píše Nicholsonová na sociálnej sieti.

Patríte medzi tých, ktorým rakúska vláda znížila rodinné prídavky? Táto správa by vás naozaj mohla zaujímať☝️1….

Geplaatst door Lucia Nicholsonová verí v zdravý rozum op Donderdag 14 mei 2020

 

Podľa slovenského europoslanca Michala Šimečku (PS, Renew) je rakúska úprava diskriminačná a v rozpore s európskymi pravidlami. „Slováci a Slovenky pracujúci v Rakúsku dostávali na dieťa menej než Rakúšania, hoci rovnako prispievajú daňami na rakúsky štát,“ napísal na svojom Facebooku Šimečka. Krok Komisie takisto podporuje aj kvôli tomu, aby tisíce slovenských opatrovateliek dostali vyššie rodičovské príspevky.

https://www.facebook.com/miso.simecka/photos/a.196329254394013/539427453417523/?type=3&theater

Rakúska vláda má iný názor

Indexácia rodičovských príspevkov bola dielom bývalej koalície medzi ÖVP a krajne pravicovou FPÖ. Strany sa na tomto kroku dohodli ešte v roku 2018. Podľa nich mala výška rodinných dávok pre občanov Únie pracujúcich v Rakúsku závisieť od životných nákladov  krajine, kde žijú ich deti.

Týka sa to najmä pracovníkov z východoeurópskych členských štátov a pracovníkov zo Švajčiarska v prípade, že ich deti vyrastajú v domovskej krajine.

„Legislatíva je diskriminačná, keďže niektorí pracujúci, ktorí do Rakúska dochádzajú za prácou z iných krajín EÚ a v plnej miere sa podieľajú na rakúskej ekonomike či systéme sociálneho zabezpečenia, dostávajú nižšie prídavky (než ľudia, ktorých deti v Rakúsku žijú),“ uviedla Európska komisia.

Podľa Komisie zákon porušuje „zásadu rovnakého zaobchádzania s pracovníkmi z iných členských štátov, pokiaľ ide o sociálne a daňové výhody nariadenia Únie.“

Komisia ďalej uviedla že fakt, že „životné náklady v inom členskom štáte sú nižšie ako v Rakúsku, nie je rozhodujúci pre poskytovanie dávok, pretože sa vypláca ako paušálna suma bez referencií ku skutočným nákladom na výživu dieťaťa“.

Rakúska vláda však zastáva iný názor. „Kvôli rôznym životným nákladom v krajinách Únie je indexácia prídavkov otázkou spravodlivosti,“ povedala pre nemecký EURACTIV rakúska poslankyňa Európskeho parlamentu Karoline Edtstadler (ÖVP).

Berie však na vedomie podnet na európskom súdnom dvore, pričom chce počkať ako sa situácia vyvinie. Rakúski experti upozorňovali na problematickosť tohto zákona z hľadiska európskeho práva od začiatku.

Rakúsko chce znížiť rodinné dávky na deti, ktoré žijú v zahraničí

Slovákom pracujúcim v Rakúsku by sa dávka mohla znížiť o viac než 50 eur. Európska únia bude musieť rozhodnúť, či by bola zmena v súlade s jej pravidlami.