Európske odbory protestovali proti drakonickým škrtom

foto: štrajk proti úsporným opatreniam v Grécku, zdroj: TASR

Do Bruselu pricestovali účastníci protestného pochodu z celej Únie. Išlo o jednu z najväčších demonštrácií akú belgická metropola zažila za posledné roky.  

Protesty solidarity sú naplánované aj v iných členských štátoch, vrátane Grécka, Írska, Talianska, Lotyšska a Poľska.

Španielsko sa chystá na svoj prvý generálny štrajk od roku 2002. Dva hlavné odborové zväzy v krajine UGT a CCOO naplánovali pochody proti úsporným opatreniam, ktoré ohlásila socialistická vláda José Luis Ródriguez Zapatera. Odbory hrozili generálnym štrajkom už v máji 2010 kvôli ustrnutým rokovaniam s vládou ohľadne reformy trhu práce.

Úsporné rozpočty: Príliš veľa, príliš skoro?

Hlavná hybná sila bruselských protestov Európska konfederácia odborových zväzov dúfa, že takýmto silným signálom, ktorý privedie zodpovedných k prehodnoteniu úsporných programov. Tie v navrhovanej podobe považuje za drakonické.

V rozhovore pre EurActiv.sk generálny tajomník ETUC John Monks vysvetlil, že odbory sú toho názoru, že Únia ako aj národné štáty zachádzajú príliš ďaleko a príliš skoro pretože panikária pod dojmami z gréckej krízy a prijímajú úsporné opatrenia, s reálnym rizikom, že budú viesť k k ďalšej recesii.

Prezident Sociálnej platformy, siete európskych sociálnych mimovládok, Conny Reuter zdieľa názor odborov, ako príklad tvrdých opatrení uvádza 30 % zníženie platov učiteľov v Lotyšsku.

Sociálne potreby v kríze rastú

To, čo nepochopili európski zákonodárci je, že v čase krízy sú sociálne potreby vyššie. Alternatívne cesty by podľa Reuter mohli zahŕňať iné potenciálne zdroje príjmov, ktoré by boli injekciou oslabeným rozpočtom. Napríklad toľko diskutovaná daň z finančných transakcií, ktorá by spoplatnila veľké finančné toky.

Európa 2020 – možné sú dve cesty

Bruselský štrajk mal ale v prvom rade ovplyvniť politiku EÚ. ETUC a Sociálna platforma sú toho názoru, že stratégia Európa 2020, ktorá má definovať priority ekonomického rozvoja Európy na nasledujúce desaťročie, sa môže vybrať jednou z dvoch ciest.

Buď sa môže vydať cestou, ktorá je ťažšia, kde sa bude hlavný dôraz klásť na zelený rast, alebo môže ísť tou ľahšou cestou, kde sa bude rigidne držať dodržiavania Paktu stability a rastu.

Štrajky a pochody podľa Reutera by mali vyslať jasný signál lídrom EÚ, že robia zlú voľbu.