Európski ľudovci diskutovali v Bratislave o sociálnych otázkach

zdroj: EPP Group

Pod vedením predsedu frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente sa minulý týždeň v Bratislave zišlo širšie predsedníctvo skupiny. Zo slovenských politických strán do EPP patria KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS a SMK.

Diskutovali o sociálnych otázkach aj reforme dlhodobého európskeho rozpočtu. Skupina mala na programe diskusie o dvoch „policy papers“.

Dokument s názvom „Moderná sociálna Európa“ pripravil maltský europoslanec a koordinátor skupiny vo výbore pre sociálne veci David Casa. Europoslanci o sociálnej politike EÚ hovorili aj s eurokomisárkou Marianne Thyssen.

K rozpočtu zase debatovali s eurokomisárkou zodpovednou za rozpočet Kristalinou Georgievou.

(Čítajte: Georgieva: Ako má veriť únii svet, ak ju sami pochovávame?)

Rovnaká práca – rovnaká mzda?

„Sociálne otázky v Európe si vyžadujú okamžitú pozornosť tvorcov politík. EÚ ukázala, že opatrenia na európskej úrovni môžu mať zásadný dopad na životy občanov a no stále je toho veľa, čo treba urobiť,“ hovorí Malťan David Casa.

Špeciálnu pozornosť skupina EPP venuje chystanému návrhu smernice o vysielaní pracovníkov v EÚ, ale aj návrhu, ktorý opakovane predniesol predseda Európskej komisie a ľudovecký politik Jean-Claude Juncker – zavedenie princípu “rovnakú mzdu za rovnakú prácu na rovnakom mieste” v celej EÚ.

„Normou nášho pracovného práva by mal byť rovnaký plat za rovnakú prácu na rovnakom mieste,“ povedal Juncker ako vo svojom poslednom príhovoru o stave únie tak aj na stretnutí s európskymi odbormi v septembri minulého roka.

„Ekonomická kríza neznamená, že sociálne trhové hospodárstvo nefunguje, problémom bolo, že sme jeho princípy nedostatočne aplikovali v našich ekonomikách,“ dodal pri tej príležitosti. Kritizoval tiež rozširujúcu sa prax zamestnávateľov nahrádzať pracovné zmluvy na dobu neurčitú zmluvami na dobu určitú. „Možno som staromódny, ale pre mňa je normálna pracovná zmluva, pracovná zmluva na dobu neurčitú.“

Rovnaké zaobchádzanie

“Ak zabezpečíme rovnaké zaobchádzanie pre všetkých pracovníkov, tak pomôžeme nielen našim pracovníkom v zahraničí, ale paradoxne dosiahneme aj presun mnohých investícií a kapacít zo západu do nových členských krajín bez iných ekonomických stimulov,” hovorí slovenský ľudovecký europoslanec József Nagy (Most-Híd).

“V Európskej únii je vďaka trhovej ekonomike a konkurencieschopnosti európskych podnikov najväčší sociálny blahobyt na svete. Existuje však veľmi výrazná teritoriálna nerovnosť v tomto blahobyte v dôsledku daného rozloženia priemyslu a investícií.”

“EU by mala motivovať nielen pohyb zamestnancov, ale aj mobilitu investícií na tie miesta, kde je vysoká nezamestnanosť. Motivácia ale nemá byť za cenu netransparentných štátnych stimulov,” uviedol József Nagy.