Európsky parlament načúval Vagína monológom

Autorka hry Eve Ensler s am, Zdroj: TASR/AP

Na svete je takmer miliarda žien, ktoré sú obeťami násilia. Znamená to, že jedna z troch žien zažila buď fyzické týranie alebo znásilnenie. Sexuálne zneužívanie, domáce násilie, ženská obriezka, obťažovanie, nútená sterilizácia či obchodovanie s ľuďmi je osudom 45 % Európaniek.

Samotné dôsledky domáceho násilia v Európskej únii stoja 16 miliárd eur ročne, teda milión eur každú polhodinu. Vyplýva to z odhadov svetového hnutia proti násiliu voči ženám V-Day, ktoré založila autorka slávnej divadelnej hry Vagína monológy – Eve Enslerová.

Dielo prvýkrát zinscenovali v New Yorku v roku 1996, v suteréne kaviarne Conelia Street Café. Päť rokov na to ju hrali v Madison Square Garden, multifunkčnej aréne v centre Manhattanu. Vystúpili svetoznáme hviezdy ako Calista Flockhartová (Ally McBeal) , Jane Fondová, Oprah Winfreyová a ďalšie.

Hra je založená na rozhovoroch so ženami o najintímnejšej časti ich tela. Ide o ostré, no vtipné odhalenie ženskej sexuality, v celej je zložitosti a záhadnosti. Enslerová sa zameriava skutočné príbehy o intimite, krehkosti a sexuálnom sebaobjavovaní.

Hru už predviedlo viacero svetoznámych ženských tvárí. Herečka Glenn Closeová raz poznamenala: „Stanete sa súčasťou jej krížovej výpravy. Jadro z nás je súčasťou Evinej armády.“

Dva dni pred Medzinárodným dňom žien ju včera (6. marca) zinscenovali aj členky Európskeho parlamentu z rôznych politických zoskupení – Marielle Gallová (Francúzsko, EPP), Isabelle Durantová (Belgicko, Zelení/EFA), Franziska Brantnerová (Nemecko, Zelení, EFA), Ulrike Lunaceková (Rakúsko, Zelení/EFA), Ana Gomesová (Portugalsko, S&D), Kartika Tamara Liotardová (Holandsko, GUE/NGL) či Cecilia Wilströmová (Švédsko, ALDE).

Ich cieľom bolo vyslať správu, že násilie páchané na ženách je neakceptovateľné a treba ho zastaviť. Europoslankyne príležitosť využili aj na predloženie viacerých politických požiadaviek. Chcú najmä, aby sa nešetrilo na financovaní projektov zameraných na riešenie problému a aby celoeurópsky plán na posilnenie práv a ochrany obetí obsahoval špecifické opatrenia zamerané na obete domáceho násilia.

„Násilie páchané na ženách nie je témou len do dobrého počasia. V čase hospodárskej krízy sa domáce násilie v Európe stupňuje. Som veľmi rada, že sme dokázali zmobilizovať členky rôznych strán, aby vystúpili na pódium a vyzvali k ukončeniu násilia voči ženám,“ uviedla europoslankyňa Franziska Brantnerová.

Skupina zároveň vyzvala k vytvoreniu spoločnej európskej stratégie pre prevenciu a boj proti násiliu. Apel smeruje na Európsku komisiu, ktorá podľa slov europoslankyne Kartiky Tamary Liotardovej už nepovažuje za dôležité explicitne zahrnúť do cieľov svojich politík aj elimináciu sexuálneho násilia voči ženám. „Odporúčam, aby sa Komisia zamyslela nad množstvom vagín, ktoré tým budú ovplyvnené,“ uviedla.

Šou na pôde Európskeho parlamentu však zároveň ukázala nový spôsob ako robiť politiku. „Humor a neha sú úžasnými politickými zbraňami v boji proti násiliu voči ženám,“ vysvetlila europoslankyňa Isabelle Durantová.

„Hra ľudí poburuje aj dojíma, no nikto neostáva nedotknutý,“ zhodnotila reakcie europoslankyňa Cecilia Wilkströmová.