Eurostat: Životné podmienky v EÚ neboli „ružové“ ani pred krízou

Podľa údajov, ktoré vo štvrtok (28. mája) zverejnil Eurostat, 34 % obyvateľov 27 členských štátov malo finančné problémy, keď prišlo na splácanie účtov. Štatistický úrad vychádza z údajov za rok 2007, čiže ešte pred prepuknutím hospodárskej krízy a prudkým rastom nezamestnanosti.

Viac ako polovica populácie Lotyšska a Maďarka (u oboch 63 %) si nemohla dovoliť zaplatiť neočakávané výdavky. Na druhej strane podobný problém mala menej ako pätina Švédov (18 %), Dánov (19 %) a Portugalcov (20%). Slovákov s problémami s platením účtov bolo menej ako polovica – 43 %.

Z údajov vyplýva, že s včasným splácaním účtov za plyn, vodu a elektrinu mali najväčšie ťažkosti Maďari (18 %), za nimi Poliaci, Gréci a Slovinci.  S hypotekárnymi splátkami zasa najviac meškali Gréci (7 %), Francúzi a Cyperčania.

Jeden z desiatich si nemohol dovoliť auto či počítač

Osemdesiat percent populácie žilo v roku 2007 v domácnosti, ktorá vlastnila auto, 9 % si ho nemohlo dovoliť a 11 % malo iné dôvody, prečo ho nemalo. Na jeho kúpu nemali prostriedky najmä Rumuni (56 %), Lotyši, Slováci, Maďari, Estónci a Poliaci.

Rovnako 9 % Európanov nemalo peniaze na zadováženie počítača. V domácnosti s počítačom žilo 68 % populácie, pričom najmenej si ho mohli dovoliť Rumuni (43 %), Lotyši a Poliaci. Najmenšie finančné problémy s jeho kúpou mali Dáni, Holanďania a Švédi. Na Slovensku si ho nemohlo dovoliť 16 % populácie.