Vo Fínsku ide o život

emergency

Krátka správa:

Štrajk zdravotných sestier za vyššie platy privádza Fínsko na pokraj kolapsu celého zdravotného systému. Vláda prijala zákon, ktorý umožní štátnym orgánom povolať do služby všetkých občanov, ktorí majú zdravotnícku kvalifikáciu. Takýto „povolávací rozkaz“ môžu dostať nielen štrajkujúce sestry, ale aj bývalí zdravotníci, ktorí už dávno pracujú v inej sfére.

Fínska vláda to zdôvodňuje mimoriadnou situáciou v krajine: „Oznámená vlna masových výpovedí (sestričiek) by vyústila do kolapsu viacerých kritických oddelení, v niektorých prípadoch by sa úplne zastavilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti.“ Ohrozené sú najmä pôrodnícke oddelenia, jednotky intenzívnej starostlivosti a oddelenia novonarodených detí. Ak zlyhajú rokovania vlády a odborov, zákon vstúpi do platnosti 20. novembra. Bude však platiť len na obmedzený čas, pokiaľ sa situácia nestabilizuje.

Šéfka odborov sestier Marja-Karina Koskinen to prirovnala k úrovni práv v Turecku: „To sme členmi Európskej únie? Hovorí sa, že Turecko nemôže byť prijaté do EÚ, pretože nespĺňa kritériá v oblasti ľudských práv. Poviem vám, my sme na tom rovnako,“ vyhlásila pre Financial Times. Marja-Karina Koskinen nevylúčila, že niektoré sestry bude musieť do práce eskortovať polícia.

„Prijatie zákona je opodstatnené,“ tvrdí Peter Rehnstrom, z fínskeho Fondu pracovného prostredia. Zdôrazňuje, že štát chce prinútiť vrátiť sa späť do práce len 20% sestier, ostatné môžu ďalej štrajkovať.

Fínske sestričky štrajkujú už viac ako týždeň. 13 tisíc z nich chce podať okamžitú výpoveď, ak nezískajú zvýšenie platu o 24%. Ich priemerná mzda je približne 2500 eúr, čo je o niečo viac, ako priemerná mzda v krajine. Cítia sa však nedocenené. Argumentujú veľkou zodpovednosťou, ktorú majú voči pacientom, náročnou prácou, ktorá si vyžaduje vysokú kvalifikáciu a častými nočnými službami.

Podľa Petra Rehnstroma je väčšina verejnej mienky na strane sestričiek: „Viac ako polovica ľudí v nedávnom prieskume vyhlásila, že štrajk sestier podporuje. Ľudia dokonca tvrdia, že by boli ochotní aj platiť ešte vyššie dane, ak by to sestrám pomohlo.“

Guy Ahonen, profesor Helsinskej „School of Economics“ tvrdí, že štrajky už unavujú celú krajinu: „Ľudia sú z toho znechutení, majú pocit, že to, čo sa deje, nie je civilizované. Obávajú sa, aký to bude mať dopad na reputáciu Fínska.“

Fínsko zažíva po prvýkrát štrajk takých masívnych rozmerov. V krajine sa začali úvahy o tom, že zdravotný systém sa bude musieť podporiť zavedením ďalších poplatkov – Fíni už dnes platia určitú malú sumu pri návšteve lekára. Peter Rehnstrom si myslí, že hlavný problém fínskeho zdravotníctva je v zlom manažmente: „Nemocnice vedú doktori, nie manažéri, to je problém.“

Fíni očakávajú, ako sa situácia vyvinie do konca týždňa. Do vtedy majú odbory priestor na rokovania s vládou, aby sa vyhli prijatiu zákona o zabezpečení mimoriadnej zdravotnej starostlivosti.