Flámi chcú podporovať len svoje rodiny

Flámska vláda, ktorú sformovali mesiac po regionálnych voľbách 7. júna, vyhlásila, že rodinné prídavky by mali byť vyššie. Viac dotácii by mali dostať nemocnice a školy, no výhody by sa vzťahovali len na flámske rodiny.

Joëlle Milquetová, predsedníčka strany cdH (Demokratický humanistický stred) okamžite reagovala poznámkou, že rodinné prídavky sú v belgických federálnych kompetenciách.  

„Želáme si, aby príspevky zvýšili pre všetky deti,“ vyhlásila, pričom dodala, že belgická legislatíva so všetkými deťmi zaobchádza na princípe rovnosti.

Predseda Valónskej socialistickej strany Elio di Rupo varoval, že flámske snahy by mohli byť pre krajinu veľmi škodlivé a spôsobiť napätie pre sociálne zabezpečenie. „Krajina drží pohromade práve pre medziľudskú solidaritu,“ vysvetlil.

Predseda valónskej zelenej strany Ecolo – Jean-Michel Javaux – sa tiež pripojil k názoru, že takéto nové opatrenie by Belgickom otriaslo.

„Musíme náš spoločný základ sociálneho zabezpečenia udržať taký široký ako to bude možné. Nielen pre dobro komunity, ale aj z ekonomických príčin – čím viac spoločného, tým väčšia solidarita,“ tvrdí Javaux.