Francúzi opäť štrajkovali

Protesty, ktoré podľa prieskumov verejnej mienky podporujú tri štvrtiny francúzskej verejnosti, sú odrazom rastúceho rozčarovania zo Sarkozyho reforiem, keďže kríza pripravila o prácu desiatky tisícok ľudí a milióny sa obávajú, že o ňu prídu.

Ulice centra Paríža boli preplnené protestujúcimi, ktorí mávali plagátmi proti Sarkozymu a vykrikovali slogany.

„Je čoraz viac a viac robotníkov, ktorí cítia, že za krízu nie sú zodpovední, no aj tak sú jej hlavnou obeťou,“ povedal Bernard Thibault, líder odborovej únie CGT. Viac ako dva milióny ľudí sú v Paríži bez práce. Aj napriek poklesu inflácie majú aj zamestnaní Francúzi problémy pre vysoké životné náklady.   

Sarkozy zvolený v roku 2007 nasmeroval miliardy na pomoc bankám a autovýrobcom, no odmietol výzvu odborov, aby zvýšil daňové zaťaženie na Francúzov s vysokým príjmom. „Ľudia vyšli do ulíc, lebo sú v núdzi, pretože čoraz viac z nich prichádza o prácu a niečo treba začať robiť,“ povedala protestujúca Sylvie Daenencková. „Nemali by sme peniaze dávať iba šéfom.“

Podľa CGT sa do protestov zapojili tri milióny ľudí, státisíce sa sústredili v Paríži, desaťtisíce v provinčných mestách. Polícia však tvrdí, že v Paríži zaznamenali len 85 tisíc.

Málo miesta na manévrovanie

Sarkozy má však len málo miesta na manévrovanie pre masívnu štátnu pomoc, ktorá smerovala do finančného sektora. No čoraz častejšie protestné zhromaždenia, štrajky na univerzitách a v závodoch dvíhajú obavy vlády, že situácia sa bude len zhoršovať a môže nabrať rozmery nepokojov z roku 2005. Napríklad zamestnanci závodu na výrobu pneumatík Continental na severe krajiny začiatkom týždňa zaútočili na manažment vajíčkami.

Odborári prezentovali dlhý zoznam svojich požiadaviek, ktoré zahŕňali podporu pre nízkozárobkové skupiny, opatrenia na ochranu zamestnanosti, vyššie dane z vysokých zárobkov a požiadavku, aby sa zastavilo prepúšťanie vo verejnom sektore.

Vláda má 26-miliardový stimulačný plán zameraný na investície a po štrajku 29. januára Sarkozy ponúkol 2,65 miliardy eur na pomoc zraniteľným domácnostiam. Podľa analytikov je však len veľmi malá nádej na zmenu a francúzske hospodárstvo by tak malo zažiť 2-percentnú kontrakciu a nezamestnanosť by sa mala vyšplhať na 10 %.

(EurActiv/Reuters)