Francúzi už vyhosťujú „Bulharov“ a „Rumunov“

foto: vysťahovaná Rómka, zdroj: TASR

Hoci vyhosťovania Rómov z Francúzska pokračujú, Paríž sa o nich prestal vyjadrovať na báze etnicity.

Minister Besson oznámil, že francúzske úrady nútene vrátili do krajiny pôvodu 1476 Rumunov a 227 Bulharov. Ďalších 5086 občanov Rumunska a 683 bulharských občanov akceptovalo finančnú kompenzáciu a vrátilo sa domov dobrovoľne.

Paríž dáva 300 eur na jedného dospelého človeka a 100 eur na jedno dieťa rodinám, ktoré súhlasia s návratom do svojej vlasti. Túto taktiku kritizujú ľudsko-právne skupiny ako formu úplatku. Iný smer kritiky hovorí, že je to vlastne platená dovolenka, ktorá Rómom navyše umožní kúpiť si spiatočný lístok do Francúzska.

Ako občania EÚ majú občania Rumunska a Bulharska samozrejme právo vrátiť sa do Francúzska, či inam, kedykoľvek chcú. Toto neplatí pre ilegálnych migrantov z tretích krajín, ktorí pri vyhostení dostanú zároveň časovo definovaný zákaz vstupu do Únie.

Počas prvých deviatich mesiacov roka vyhostilo Francúzsko spolu 21 384 cudzincov (vrátane občanov EÚ). Z tejto skupiny boli najmä Rumuni a Bulhari ochotní akceptovať finančnú kompenzáciu, informoval Besson.

Podľa ministra nebol rok 2010 zatiaľ štatisticky v oblasti repatriácií ničím výnimočným, aj keď priznal „zrýchlenie“ vyhosťovaní rumunských „nomádov“  v auguste a septembri.

Zmena slovníka sa vysvetľuje ako zmena v taktike po silnej kritike Európskej komisie za diskrimináciu Rómov pri realizácii repatriácií.

Besson hovoril o vyhostených len podľa ich národnosti a za použitia slova „nomád“, ktoré vypovedá o spôsobe života, nie o etnicite.

Pred rokom a pol sa Taliansko vyhlo kritike za diskrimináciu Rómov v kauze odoberania odtlačkov prstov zameraných na túto etnickú skupinu. Dôvodom podľa jedného z hovorcov Komisie bolo, že Rím nazýval Rómov nomádmi.