Francúzske regióny podporujú status quo regionálnej politiky

zdroJ. flickr, autor: crabchick

Intervencia regionálnych lídrov prichádza práve v momente, kedy sa vedú tvrdé rokovania o budúcej podobe regionálnej politiky po roku 2013, kedy končí terajšie finančné obdobie.

Plán zverejní Komisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn koncom júna. Členovia výboru pre regionálny rozvoj (REGI) nedávno podporili návrh Komisie rozdeliť európske regióny na tri skupiny podľa ich stupňa ekonomickej vyspelosti. Zámerom je vytvoriť novú kategóriu pre regióny, ktoré nezapadajú ani do skupiny chudobných a ani do skupiny bohatých regiónov.

Europoslanci chcú, aby sa Komisia venovala aj tým regiónom, ktorých HDP je medzi 75% až 90% priemeru EÚ. Preto sú za vytvorenie tzv. „strednej kategórie regiónov“.

Tento nápad prvý kráť zaznel minulý rok v Piatej správe o ekonomickej, sociálnej a teritoriálnej kohézii. Nahradil by mechanizmy „phasing-in“ a „phasing-out“, ktoré sú súčasťou terajšieho systému. Určujú koľko zdrojov dostane ten či onen región zo štrukturálnych fondov.

Oficiálne štatistiky EÚ naznačujú, že do novej strednej kategórie by sa mohlo kvalifikovať zhruba 50 regiónov s celkovým počtom 72 miliónov obyvateľov (14% celkovej populácie EÚ).

„Neškrtajte v rozpočte“

Francúzski predsedovia regionálnych rád prišli tento týždeň do Bruselu, aby bránili terajší systém. Chcú poukázať na to, že nová kategória môže priniesť zníženie objemu financii pre ich regióny. Varovali, že financovanie regiónov musí zostať zachované, ak sa má Európa naďalej zotavovať z recesie.

„Nie sme požierači rozpočtu. Chceme však zachovať terajšiu úroveň financovania,“ povedal v utorok (31. máj) novinárom pred stretnutím politikov EÚ Jean-Yves Le Drian, podpredseda asociácie francúzskych regiónov.

„Zachovajte Európsky sociálny fond, zaobchádzajte s každým regiónom rovnako a pokračujte v posilňovaní európskeho kohézneho financovania v rámci stratégie Európa 2020,“ naliehal na politikov Le Drian.

„Našou najväčšou obavou je, že financovanie kohéznej politiky sa zníži a že niektoré regióny nebudú uznané,“ povedal Le Drian, ktorý je zároveň aj predsedom regionálnej rady Bretónska.

„Nachádzame sa v kríze a znížiť regionálne financovanie by bolo v tejto situácii zlé,“ dodal Sandrine Rousseauová, predsedkyňa francúzskeho regiónu Nord-Pas de Calais. Iní tiež varujú, že zníženie financií pre regióny je „presne opak toho, čo by sme mali robiť“ v dobe, kedy euroskepticizmus je v Európe na vzsotupe.

"Populizmus je v členských krajinách EÚ na vzostupe a je to práve regionálne financovanie, ktoré spája občanov a EÚ," povedal Jean-Claude Gayssot, podpredseda regionálnej rady rancúzskeho regiónu Languedoc-Roussillon.

V stávke je „spravodlivosť a solidarita“

Podobne sa vyjadril aj Gérard Vandenbroucke, podpredseda Limousin, ktorý varoval, že v pripravovanej reforme je v stávke „spravodlivosť a solidarita“. „Bez nich uvidíme viac euroskepticizmu a menšiu účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu,“ predpovedal.

Danuta Hübnerová, europoslankyňa za Európsku ľudovú stranu a predsedníčka REGI pre EurActiv povedala, že podporuje vznik novej strednej kategórie. Podľa nej to zabezpečí, že k všetkým regiónom, ktoré čelia podobným problémom, bude EÚ pristupovať rovnako.

Tvrdí, že na základe terajšieho systému môžu podobné regióny s podobným HDP dostať z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) a iných fondov rozdielne množstvo financií.

V minulosti mohli regióny, ktoré boli podľa mechanizmov „phasing-out“ a „phasing-in“ označené ako chudobné, dostať viac financii aj niekoľko rokov po tom, čo sa ich ekonomická situácia zlepšila. Tento mechanizmus mal zabezpečiť takzvané „jemné pristátie“.

Momentálne môže bývalý „konvergenčný“ región dostávať sedem až osem krát viac peňazí ako iný región, ktorý má rovnakú rozlohu a aj rovnakú úroveň bohatstva.

Avšak nie každý vo Výbore REGI súhlasí s Hübnerovou. Markus Pieper, europoslanec za EPP je proti. Nová kategória bude podľa neho Európsku úniu počas ďalšieho sedemročného obdobia stáť 20 miliárd eur. Regióny sa budú podľa neho cítiť „až príliš pohodlne“ ak začne fungovať takýto systém.

Zhoda ohľadom tejto politiky nie je ani na úrovni Komisie. José Manuel Barroso je zástancom strednej kategórie, no v Komisii čelí opozícii. Bitka o budúcnosť kohéznej politiky sa ešte len začína.

Pozície

„Ak budú štrukturálne financie použité na budovanie infraštruktúry, tak musia fungovať jasné a konkrétne pravidlá,“ povedal podpredseda asociácie francúzskych regiónov Jean-Yves Le Drian z Bretónska.

„Vieme, že budú sektorové fondy. To je isté. Musíme však zabezpečiť, aby fungovali v náš prospech,“ dodal Le Drian.

„Debata v Komisii ešte stále prebieha, čiže zatiaľ je všetko otvorené. Po našich rokovaniach s pánom Barrosom sme boli zmätení a neistí, hlavne pokiaľ ide o strednú kategóriu regiónov,“ povedal Jean-Claude Gayssot z regiónu Languedoc-Roussillon.

Podobne sa vyjadril aj Jean-Pierre Masseret: „Potrebujeme tieto financie, aby sme nepadli na dno. Avšak máme veľké pochybnosti o budúcnosti kohéznej politiky.“

„Sme malý región a fondy EÚ sú pre nás kľúčové. Nehovoriac o tom, ako sú dôležité pre občanov. Akékoľvek prehodnotenie by bolo dôvodom pre obavy“ povedal Francoise Belyová, podpredsedkyňa regiónu Poitou-Charentes.

Markus Pieper sa vo Výbore REGI vyslovil proti vytvoreniu strednej kategórie: „máme overený "tranzičný" systém s jednorázovým „phasing-out“ pravidlami pre bývalé konvergenčné regióny“.

„Stála stredná kategória by nemala motiváciu na to, aby boli zdroje určené na štrukturálne projekty použité efektívne,“ dodal.

„Ak by sa takáto kategória vytvorila, zanikla by základná idea európskej kohéznej politiky, ktorou je pomoc chudobným regiónom,“ varoval.

Slovenský europoslanec a člen výboru pre regionálny rozvoj (REGI) Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH) hovorí, že fakt, že v súvislosti so zavedením novej kategórie regiónov, ktoré by sa pohybovali medzi 75% a 90 % HDP Európskej únie sa zatiaľ nepočíta s navýšením prostriedkov pre kohéznu politiku by mohlol spôsobiť, že konvergenčné regióny najviac zápasiace so štrukturálnymi hospodársko-spoločenskými problémami by sa po roku 2013 museli uskromniť v prospech rozvinutejších regiónov, na ktoré by sa podľa súčasných kritérií už nevzťahoval cieľ konvergencia.

"Podľa odhadov by nová kategória obsahovala asi 50 regiónov, kde žije asi 72 miliónov obyvateľov, čo predstavuje 14 % obyvateľov Únie. Účinnosť cieľu konvergencia by tak bola významne rozriedená a nerovnosti medzi regiónmi by naďalej pretrvávali", povedal Mikolášik pre EurActiv.sk. 

Diplomatický zdroj pre EurActiv.sk uviedol, že Slovensko v oficiálnych pozíciách podporuje, kedže vzhľadom na zachovanie politiky súdržnosti je vytvorenie tejto kategórie regiónov nevyhnutné. "Pre SR je táto kategória podľa súčasných výpočtov irelevantná. Je však jasné, že ak budeme chcieť dosiahnuť súhlas tzv čistých prispievateľov, do EÚ rozpočtu, tak takýto prístup a kategória regiónov bude musieť vzniknúť."