Francúzsko sa možno otvorí Bulharom a Rumunom

Zdroj: TASR/AP

Francúzske média citovali ministra vnútra Mianuela Vallsa, ktorý uviedol, že udeliť Rómov pracovné povolenia by mohlo byť pre túto komunitu „jedným z riešení“. Diskusia vo vláde by sa mala uskutočniť na budúci týždeň.

Skupiny bojujúce za občianske práva už dlho tvrdia, že bez takéhoto kroku je integrácia Rómov nemožná.

Ak by vláda k tomu naozaj pristúpila, predstavovalo by to zlom v spôsobe riešenia situácie rómskych imigrantov. Aktivisti nedávno kritizovali novú francúzsku vládu, za to, že nasleduje Sarkozyho kabinet pokračujúcimi demontážami rómskych táborísk a arbitrážnym vysťahovaním.

Minister Valls takúto kritiku odmieta. Prístup socialistickej vlády k rómskej otázke podľa neho nemá „nič spoločné“ s jej stredo-pravou predchodkyňou.

Približne 90 % z 15 000 Rómov vo Francúzsku pochádza z Rumunska. Zvyšok prišiel do krajiny najmä z Bulharska. Bulharskí aj rumunskí občania sa môžu po Schengene pohybovať slobode  a bez víz po dobu 90 dní. Mnohí Rómovi zostávajú aj po tejto lehote a snažia sa zabezpečiť si nejakú formu živobytia, niekedy žobraním.

Francúzsko ale aj ďalšie európske krajiny sú povinné na základe prístupových zmlúv odstrániť pracovné obmedzenia pre Rumunov a Bulharov najneskôr do 1. januára 2014.

Spolu s ďalšími ôsmimi krajinami Francúzsko uplatňuje prechodné obdobie na voľný pohyb pracovnej sily pre obe krajiny, ktoré vstúpilo do EÚ zatiaľ ako posledné v roku 2007. Prechodné obdobie na pracovníkov z Bulharska a Rumunska si uplatnilo aj Rakúsko, Belgicko, Nemecko, Írsko, Luxembursko, Malta, Holandsko a Veľká Británia.

Španielsko svoj trh otvorilo, minulý rok ale dostalo zábezpeku v podobne limitu na ďalšiu pracovnú migráciu v dôsledku krízy, ktoré sužuje tamojší pracovný trh.

Pozície

Podpredsedníčka Európskej komisie pre občianske páva Viviane Redingová:

„Vítam fakt, že francúzske úrady sú pripravené spolupracovať s Komisiou a zabezpečiť, že žiadna verejná politika sa nezameria proti špecifickej skupine. Komisia bude veľmi úzko monitorovať vývoj vo Francúzsku, aby sa ubezpečila, že procedurálne a metariálne záruky  zavedené v roku 2011 budú správne aplikované“.

Hovorca Komisie Olivier Bailly na tlačovom brífingu povedal:

„Niektoré členské štáty uplatňujú obmedzenia v prístupe na pracovný trh pre občanov z Bulharska a Rumunska. Komisár Andor (zodpovedný za zamestnanosť a inklúziu)  opakovane povedal, že keďže tieto obmedzenia vstúpili do svojej poslednej fázy a musia skončiť do konca roku 2013. Vyzvali sme členské štáty, ktoré ich uplatňujú, aby ich ukončili. Nemyslíme, si, že by mali ekonomický zmysel, keďže sme neboli svedkami žiadneho masívneho prílivu z prvých 10 nových členských krajín ale ani tých posledných dvoch. Nikdy sme nezaznamenali žiadny výrazný problém na pracovných trhoch“, povedal Bailly

„Povzbudzujeme členské štáty, aby tieto reštrikcie zrušili. Ak sa Francúzsko rozhodne ísť touto cestou, bude to veľmi dobrou správou a zdynamizuje to pracovný trh v týchto krajinách“, dodal.