Imigračná politika v EÚ sa zjednocuje

Krátka správa

Na zasadnutí v Luxemburgu ministri prisľúbili urýchlenú realizáciu plánu komisára Frattiniho na vytvorenie permanentných „intervenčných pohraničných tímov rýchleho nasadenia“ na morských hraniciach EÚ. Mali by zahŕňať lode, lietadlá a expertov, ako aj stredomorskú sieť pohraničných stráží. Podľa Frattiniho bude zvýšený aj rozpočet a ľudské zdroje hraničnej agentúry Frontex, ktorá manažuje spoločné hliadky na atlantickom africkom pobreží a v strednom Stredomorí.

Ministri sa tiež zaviazali, že sa členské krajiny budú navzájom informovať o plánoch na poskytnutie masovej amnestie migrantom – masová amnestia, ktorú pred časom poskytlo nelegálnym prisťahovalcom Španielsko, vyvolala u ostatných členských krajín odmietavé reakcie, pretože sa obávali nabúrania vlastných imigračných politík. Vzájomné informovanie sa je možné považovať za prvý krok k vytvoreniu jednotnej európskej politiky voči nelegálnej migrácii. Táto otázka sa stala v poslednom čase jednou z priorít EÚ.

Stretnutie rokovalo aj o novej dohode medzi EÚ a USA o odovzdávaní osobných údajov leteckých pasažierov. Platnosť predchádzajúcej dohody, kritizovanej kvôli jej rozporu s európskym právom, uplynula 30. septembra, čím sa letecké spoločnosti operujúce medzi EÚ a USA dostali do právnej neistoty. Brusel a Washington nakoniec dosiahli 6. októbra 2006 novú dohodu, ktorá má, podľa slov Komisie, nájsť rovnováhu medzi protiteroristickou kampaňou USA a snahou Únie o ochranu súkromia. Komisár pre spravodlivosť a vnútro Frattini informoval, že dohoda bola nájdená po “deviatich hodinách veľmi silných vyjednávaní“ prostredníctvom videokonferencie.

Európsky parlament pred časom vyzval Komisiu, aby vytvorila špeciálne fondy na zvládnutie situácie na niektorých európskych hraniciach. Vytvorenie spoločnej imigračnej politiky by malo byť hlavným bodom programu decembrového summitu.

Súčasťou spoločnej politiky môžu byť aj zmiešané pohraničné jednotky. „Viem si predstaviť portugalských alebo dánskych policajtov na slovenskej hranici,“ povedala europoslankyňa Irena Belohorská (NA, Slovensko).

Koncom septembra prijal Európsky parlament rezolúciu, ktorá žiada vytvorenie spoločného európskeho “globálneho a konzistentného” prístupu k imigrácii. “Masový prílev imigrantov a žiadateľov o azyl znepokojuje každého. Preto si želáme posilnenie európskej solidarity a žiadame, aby sa Európa delila o náklady a zodpovednosť v imigračnej politike”, píše sa v rezolúcii navrhnutej Socialistickou skupinou v EP, a podporenej liberálmi, zelenými a GUE/NGL.