Inštitucionálna kríza kvôli rómskej otázke?

foto: vysťahovaná Rómka, zdroj: TASR

Európska únia sa nachádza v nebývalej inštitucionálnej kríze, v ktorej zakladajúci členovia EÚ otvorene vzdorujú európskym inštitúciám. Minulý týždeň totiž Parlament odsúdil minulo mesačné vysťahovanie Rómov z Francúzska a tento utorok (14. septembra) dokonca vydal vyhlásenie o možnom začatí právneho procesu proti krajine v tejto otázke.

Francúzsko ako odpoveď na tieto slová uviedlo, že Parlament prekročil svoje právomoci a vyhlásenia podpredsedkyne Komisie zodpovednej za otázku základných práv Viviane Reding sú „absolútne škandalózne“. Jednou z viet, ktoré Paríž obzvlášť nahnevali, bola: „Toto je situácia, ktorej svedkom som si myslela, že Európa už po Druhej svetovej vojne nebude.“

Hoci Reding priamo neprirovnala raziu v rómskych táboroch a ich následné vysťahovanie k deportáciám počas nacistickej okupácie krajiny, francúzski politici sa voči jej slovám ostro ohradili. Eurokomisárka sa preto neskôr za svoje nie práve vhodne zvolené slová ospravedlnila. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa však aj napriek tomu neskôr údajne počas večere svojej politickej strany vyjadril, že by nebol žiaden problém ak by si Luxembursko, odkiaľ komisárka pochádza, tiež vzalo niekoľko Rómov. Komisári sú pritom nestranní a nepracujú na základe národného princípu. Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn preto povedal: „Spájať národnosť komisárky s Luxemburskom zo strany Nicolasa Sarkozyho je zlomyseľné. Nehovorila za Luxembursko a ani od Luxemburska nedostala žiadne inštrukcie.“

Predseda Komisie José Manuel Barroso sa svojej kolegyne zastal. Hovorca EK však naznačil, že jeho slová boli miernejšie ako slová Redingovej.

Rodinný škandál?

Na predsummitovom stretnutí Európskej ľudovej strany (EPP), ktoré sa konalo včera večer, sa stretli všetci aktéri tejto malej drámy: Sarkozy, Barroso, luxemburský premiér Jean- Claude Juncker, rumunský premiér Traian Basescu a bulharský premiér Bojko Borisov.

Rumunsko a Bulharsko sú krajiny, odkiaľ pochádzajú vysťahovaní Rómovia z Francúzska. Vyslúžili si kritiku, že nerobia dosť na to, aby integrovali do spoločnosti menšiny. Francúzsko dokonca Bukurešť priamo obvinilo, že sa snaží zbaviť Rómov.

Taliansky prezident Silvio Berlusconi sa napokon na stretnutí nezúčastnil, lebo jeho lietadlo malo meškanie. Taliansko však minulý rok tiež podniklo proti Rómom diskriminačné opatrenia, keď rómskym občanom odňali odtlačky prstov. Rada Európy tento krok ostro odsúdila, ale EÚ mlčala. Tento rok dokonca taliansky minister vnútra Roberto Maroni Francúzsku blahoželal k vysťahovaniu Rómov a dodal, že Komisiu požiada o schválenie podobného scenára pre Taliansko.

Nemecko síce kritizovalo prirovnanie Redingovej k situácii počas Druhej svetovej vojny, ale súhlasilo s podstatou jej odkazu. Hovorkyňa uviedla, že Berlín chce, aby sa rešpektovali zásady voľného pohybu a diskriminácia na základe etnického pôvodu by nemala existovať.

Zdá sa, že lídri ľudovcov súhlasia s tvrdením, že je potrebné harmonizovať jednotlivé pozície a dosiahnuť na summite zmierenie. Odkaz znel, že ak si rómska otázka získa pozornosť za rokovacím stolom, diskusia by sa mala sústrediť na to ako pomôcť najväčšej európskej menšine integrovať sa do spoločnosti.