Komisia hrá pri Rómoch o čas

Komisárka pre spravodlivosť a vnútorné veci Viviane Redingová v pléne Európskeho parlamentu europoslancom povedala, že zatiaľ nedostala právnu analýzu vyhosťovania Rómov z Francúzska.

Komisia podľa jej slov ale zistila, že francúzske orgány nezohľadnili všetku relevantnú legislatívu. Poslancom povedala, že zaslala do Paríža list, v ktorom na to upozorňuje.

Redingová hovorila poslancom o aktivitách, ktoré Komisia podniká v oblasti rómskej inklúzie. Príkladom má byť napríklad založenie operačnej skupiny, ktorá zvyšuje efektívne alokovanie špecificky vyčlenených fondov EÚ, Rada, ktorá združuje členské štáty a niektorých eurokomisárov s relevantnými portfóliami, výzva budúcim predsedníctvam EÚ, aby sa viac venovali sociálnej inklúzii Rómov, či opatrenia zamerané na boj s obchodovaním s ľuďmi, ktoré do veľkej miery ohrozuje najmä túto minoritu.

Redingovej vysvetlenia ale pobúrili podpredsedu Socialistov a demokratov v EP Hannesa Swobodu (Rakúsko), ktorý vyhlásil, že dokonca aj predseda Komisie José Manuel Barroso bol výrečnejší počas svojej správy o stave Únie.

„Nemôžeme jednoducho vyhlásiť vojnu členskému štátu“, reagovala na kritiku Redingová.

„Porušuje Francúzsko legislatívu EÚ alebo nie?“ rozčuľoval sa Swoboda, pričom obvinil Redingovú, že uverí všetkému, čo jej francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Pierre Lellouche povie.

 „Toto nie je spôsob, aký zodpovedá vašej práci ako komisárky“, pokračoval Swoboda. Podľa neho bude laxný prístup európskej exekutívy povzbudením pre ostatné krajiny, ako je Taliansko a Maďarsko, aby tvrdo postupovali voči Rómom vo svojich krajinách.

Liberálna europoslankyňa Renate Weber (Rumunsko) povedala, že Francúzsko podvádza, keď podpláca Rómov, aby opustili krajinu.

Tvrdí, že Rómovia, ktorí podpísali prevzatie peňazí si neboli vedomí toho, čo podpisujú a rovnaký model sa vraj chystá zopakovať aj Taliansko, na čo prítomní talianski poslanci reagovali s nevôľou.

Takmer 30 poslancov počas diskusie vyjadrilo sklamanie z francúzskeho postupu, pričom špeciálne socialisti, liberáli a zelení hovorili o porušení legislatívy EÚ.

Nedávno prijatá smernica EÚ vyžaduje, aby bolo plánované vyhostenie občana EÚ notifikované mesiac dopredu, čo vraj v tomto prípade nebolo dodržané. Poslanci hovorili tiež o tom, že Francúzsko nepostupovalo na princípe posudzovania každého z prípadov individuálne.

Poslanci z ľavicovej skupiny GUE/NGL označili vyhostenia za deportácie.

Politické hry

Stredo-pravá skupina Európskej ľudovej strany (EPP) a konzervatívci zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) poukazovali na to, že ich politickí oponenti celú kontroverziu iba politizujú a majú len malý záujem naozaj riešiť otázky rómskej menšiny. Timothy Kirkhope, podpredseda skupiny ECR, poradil europoslancom, aby pred tým ako odsúdia členskú krajinu vyčkali s kritikou až do času, kým Komisie nevydá formálne stanovisko.

Simon Busuttil zo skupiny EPP (Malta) tvrdí, že Rómovia sa v skutočnosti dostali do pasce politickej manipulácie  a odsúdil hanebnú politickú hru, „ktorá sa hrá v ľavej časti hemicyclu“ (plenárnej sály EP v Štrasburgu).

Podľa francúzskej socialistickej europoslankyne Sylvie Guillaume je celá situácia výsledkom snahy čoraz nepopulárnejšieho prezidenta tvrdým postupom proti Rómom potešiť časť svojho elektorátu.

Do diskusie sa prekvapivo málo zapojili poslanci z krajnej pravice, o slovo sa nehlásili ani poslanci z Bulharska a Rumunska, krajín pôvodu vyhostených Rómov.

Pozície

Podľa jedného z predsedov skupiny Zelených v EP Daniela Cohn-Bendita je potrebné, aby Francúzsko 15 000 Rómov integrovalo a zrušilo národnú legislatívu, ktorá umožňuje zaplatiť 300 eur výmenou za súhlas s opustením krajiny. Inak podľa neho celá záležitosť skončí na Európskom súdnom dvore.

Na otázku EurActiv, či nebude veľkorysá akceptácia 15 000 Rómov pôsobiť ako motivácia pre ďalšie tisíce, aby sa presťahovali do Francúzska Cohn-Bendit odpovedá, že je to cena za Európu.

Pokiaľ Francúzsko nechce zrušiť slobodu pohybu v Európe, nemá podľa neho inú alternatívu.

Komisár pre sociálne veci László Ándor tvrdí, že tí, čo si myslia, že Rómovia sa nevedia integrovať, sa mýlia. Mnohých prekvapil tvrdením, že vo východnej Európe boli Rómovia pred rokom 1989 do veľkej miery integrovaní, mali prácu, aj keď takú, ktorú nechcel robiť nikto iný. Rómovia sú podľa jeho slov obeťami transformácie komunizmu na trhovú ekonomiku.

Mimovládna organizácia Európska koalícia rómskej politiky uviedla, že očakávala, že do tohto času bude mať už Komisia analýzu situácie z právneho hľadiska uzavretú. Hovorca koalície uviedol, že Koalícia očakáva, že v prípade, že výsledkom bude verdikt o porušení európskej legislatívy, Komisia podnikla rýchle kroky.

Vítajú návrhy komisárky Redingovej na smerovanie štrukturálnych fondov EÚ do problematiky inklúzie Rómov ako aj vytvorenie novej pracovnej skupiny Európskej komisie. Dúfajú, že sa belgické predsedníctvo EÚ ujme myšlienky organizovania spoločného zasadnutia Rady ministrov spravodlivosti a sociálnych vecí. „Dúfame, že včerajšie vyhlásenie Komisie bude viesť priamo ku komplexnej stratégii pre inklúziu Rómov“, povedal hovorca koalície.