Komisia nepoženie Francúzov pred súd

Podľa oficiálneho stanoviska Paríž dostatočne odpovedal na požiadavky Európskej komisie. Tá považuje jeho uistenia o spôsobe, akým chce upraviť svoju legislatívu ohľadne voľného pohybu v EÚ a vnútroeurópskej imigrácii.

Francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho zastihlo toto oznámenie európskej exekutívy na summite v Deauville, kde rokuje s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentom Dmitrij Medvedevom. Privítal ho slovami, že je „veľmi šťastný, že zvíťazil rozum“. Zdá sa, že politická a rétorická prestrelka medzi jeho vládou a komisárkou Redingovou je nateraz zažehnaná. Rozhodnutie podľa Sarkozyho „uzatvára obdobie kontroverzií“.

Viviane Redingová sa v Štrasburgu včera vyjadrila, že „Francúzsko odpovedalo pozitívne“. Európska komisia preto „nebude nateraz pokračovať s disciplinárnou procedúrou“, dodala. 

Podľa dostupných informácií vyplývajúceho z interného dokumentu Komisie by malo Francúzsko v januári schváliť príslušnú legislatívu, ktorá vstúpi do platnosti na jar.

Ľudskoprávne skupiny sú rozhodnutím Komisie sklamané. Domnievajú sa, že Komisia nemala priestor od piatku, kedy Francúzsko požadované odpovede doručilo, na dôkladné štúdium týchto podkladov.

Komisii vyčítajú, že je teraz ticho, pokiaľ ide o diskriminačné správanie, ktoré Francúzsko uplatňovalo pri vyhosteniach a sústredí sa len na prísľuby Paríža do budúcnosti.

„Je to PR katastrofa, ktorá spôsobuje, že Komisia vyzerá slabá a Francúzsko zbavené viny.“ Cituje New York Times riaditeľku bruselskej pobočky Open Society Institute.

Komisia sa ale bráni, že ide o dve dimenzie problému, z ktorých len jedna sa týka úpravy legislatívy o voľnom pohybe. Druhá otázka je, či bolo vyhosťovanie zamerané na rómske etnikum. V tomto prípade síce Francúzsko nedostalo deadline, ale Komisia sa ním stále zaoberá. Tvrdí, že bude naďalej situáciu vo Francúzsku, ak aj v iných krajinách monitorovať.

Na druhej strane však priznáva, že nemá mandát vynucovať voči členským krajinám nič okrem plnenia európskej legislatívy.