Komisia sleduje vyhostenia z Francúzska

FOTO TASR/AP/Philippe Wojazer, Pool

Členské krajiny majú právo prijať bezpečnostné opatrenia pokiaľ ide o cudzincov sídliacich na ich území, no Komisia sleduje situáciu „veľmi pozorne“, povedala hovorkyňa Komisia Amelia Torres.

Otázkou sa podľa nej zaoberajú dvaja komisári . Komisárka pre základné práva a občianstvo Viviane Redingová  a komisár zodpovedný za zamestnanosť, sociálne veci a inklúziu László Andor.

Dnes sa vo Francúzsku začína s vyhosťovaním siedmych stovák Rómov, prevažne z Bulharska a Rumunska, ktorí v krajine žijú nelegálne. Informovala o tom francúzska tlač.

Minister pre imigráciu Eric Besson uviedol, že 79 Rómov, ktorí súhlasili, že sa vrátia domov výmenou za 300 eur pre dospelých a 100 eur pre deti, nastúpi na chartrový let smer Bukurešť.

Polícia zatiaľ demontovala 51 ilegálnych rómskych táborísk. Troma letmi – 19. a 26. augusta a jedným na konci septembra Rómov prevezú do Bulharska a Rumunska.

Novinári sa zaujímali na akom základe bolo rozhodnutých vykázať 700 ľudí, keďže podľa európskej legislatívy musí byť každý prípad posudzovaný individuálne.  Komisia uviedla, že takéto detailnejšie informácie podá neskôr, zatiaľ situáciu sleduje.

Rumunský minister zahraničia Teodor Basconshi vyslovil obavu z rastúcej xenofóbie v o Francúzsku, ktorú živia prebiehajúce udalosti. „Mám obavy z množiacich sa populistických provokácií a vytvárania xenofobickej reakcie v čase ekonomickej krízy“, povedal v rozhovore pre rumunské vysielanie francúzske rozhlasovej stanice RFI.

Basconchi, ktorý je bývalým veľvyslancom vo Francúzsku, vyzval Paríž k hľadaniu spoločného francúzsko-rumunského riešenia vzniknutej situácie, ktorá by bola zbavená predvolebných ťahov a úvah. Pravdepodobne narážal na Sarkozyho vyhliadku na prezidentské voľby v roku 2012.

Predseda opozičnej Strany ľavice Jena-Luc Mélenchon opísal politiku francúzskej vlády voči Rómom za poľutovaniahodnú a obvinil Sarkozyho, že vyvoláva atmosféru napätia len preto, aby sa mohol hrať na Zorra.

„Nikto nič nezíska zo snahy skrývať komplexnosť tejto témy“. Podľa neho prezident od začiatku leta „hľadá obetných baránkov.“

Na politickej úrovni Bulharsko olej do ohňa neprilieva. Editori z opozičnej tlače ale vehementne Sarkozyho politiku „deportácií“ kritizujú. Všeobecne prevláda názor, že počet Rómov vo Francúzsku a inde v západnej Európe s pôvodom v Bulharsku je nižší ako tých čo prišli z Rumunska.