Krajná pravica chváli Sarkozyho

foto: Rómske obyvateľstvo v rumunskom meste Sighisoara, autor: Zuzana Vašková

O francúzskej politike vyhosťovania Rómov sa včera hovorilo vo výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Pre kroky Sarkozyho vlády vyslovili pochopenie najmä poslanci krajnej pravice.

Nová generálna riaditeľka Európskej komisie pre spravodlivosť Françoise Le Bailová poslancom povedala, že európska exekutíva ešte neskončila práce na analýze konformity francúzskych opatrní s legislatívou EÚ.

Informovala ich tiež, že dodatočné technické stretnutie sa bude konať dnes (3. Septembra) a prvá reakcia Komisie bude známa počas plenárnej diskusie naplánovanej na 7. Septembra v Štrasburgu.

Komisia je podľa Le Bailovej pripravená hrať úlohu čestného vyjednávača medzi štátmi v situáciách akou je tá medzi Francúzskom a Rumunskom. Žiadala ale aj „spoločné úsilie na národnej, európskej aj regionálnej úrovni, ktoré by sa venovalo problémom rómskej komunity.

Bulharsko aj Rumunsko, ktorých sa diskusia bytostne dotýka, sa na diskusii takmer nezúčastňovali. Ioan Enciu (S&D Rumunsko) hovoril o špecifickej povahe rómskej etnicity, zatiaľ čo bulharský europoslanec Stanimir Ilchev (ALDE) odišiel tesne pred diskusiou.

Len členovia holandskej Strany slobody Daniel van der Stroep a Philip Claeyes z flámskej Vlaams Belang (obaja v EP vystupujú ako nezaradení) sa vyjadrili v prospech vyhostení. Obaja povedali, že síce vedia len málo o tom, čo sa deje medzi Rómami a francúzskymi úradmi, no myslia si, že každá európska krajina by mala mať možnosť vyhostiť nie len Rómov ale cudzincov vo všeobecnosti.

Pozície

Holandská liberálna europoslankyňa Sophie in ‘t Veld, ktorá je podpredsedníčkou výboru LIBE kritizovala Komisiu za to ako sa k problému odteraz stavala a najmä za to, že vyslala komisárku Ceciliu Malmstromovú na kontroverzné ministerské stretnutie do Paríža, kde sa zídu ministri zodpovední za imigráciu z niektorých členských krajín a Kanady.

Francúzska europoslankyňa zo skupiny Zelených Helen Flautre odsúdila akrobatické pokusy Komisie vyhlásiť Sarkpozyho politiky za kompatibilné s legislatívou EÚ. Vzyvala Komisiu, aby garantovala základné ľudské práva bez ohľadu na to čo aké populistické alebo nacionalistické hlasy prevládajú v individuálnych krajinách.

Španielska europoslankyňa Carmen Romero López (Socialisti a Demokrati) vyhlásili, že expulzie Rómov sú v skutočnosti deportáciami v snahe neísť proti Sarkozymu menia európske inštitúcie európske zmluvy v „zdrap papiera“.

Predseda Strany európskych socialistov (PES) Poul Nyrup Rasmussen vyhlásil, že politika francúzskej vládny je v protiklade so základnými štandardmi EÚ a populizmom“. 

List francúzskeho premiéra Francoisa Fillona Európskej komisii, v ktorom žiada lepšiu koordináciu s rumunskými a bulharskými orgánmi opísal ako „pokus dať zastrašujúcej národnej politike punc neobmedzenej európskej legitimity“