Kríza na pracovnom trhu pokračuje

Aj keď trhy naznačujú, že najhorší úsek hospodárskeho poklesu máme za sebou, kríza na pracovnom trhu ešte vrchol nedosiahla. Podľa aktuálnych údajov štatistického úradu Eurostat miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla desaťročné maximum. V apríli medzimesačne stúpla o 0,3 % na 9,2 % a medziročne o 1,9 %. Ide o najvyššiu hodnotu od septembra 1999.

Najvyššia miera nezamestnanosti je v Španielsku (18,1 %) Lotyšsku (17,4 %) a Litve (16,8 %). Ako píše denník Financial Times situácia v Španielsku sa v máji o niečo zlepšila vplyvom vládneho plánu na obnovu pracovných miest v hodnote 8 miliárd eur. Nemecko, ktoré je ťahúň európskeho hospodárstva, zaznamenalo nárast zo 7,4 % na 7,7 %.

Medziročný pokles nastal len v Rumunsku a Grécku. K najväčšiemu medziročnému nárastu došlo v Litve (zo 4,3 % na 16,8 %), Lotyšsku (zo 6,1 % na 17,4 %) a Estónsku (z 3,7 % na 13,9 %).

Nezamestnanosť na Slovensku podľa Eurostat-u dosiahla v apríli 11,1 %, čo je medzimesačný nárast o pol percenta a medziročný o 1,3 %. Spomedzi členských krajín sa spolu s Írskom radíme na 5. miesto v rebríčku nezamestnanosti. Najmenej nezamestnaných v apríli bolo v Holandsku (3 %) a Rakúsku (4,2 %).