Líbya chce pomoc, nie kritiku

 

Krátka správa

Abdoli 6. septembra pre talianske médiá povedal, že kritika Líbye za to, že je odrazovým mostíkom pre imigrantov smerujúcich do EÚ, je bez pomoci krajine pri strážení hraníc úplne bezpredmetná. Podľa ministra sú snahy pohraničnej bezpečnostnej agentúry EÚ Frontex, ktorá začne ešte tento mesiac kontrolovať vody Stredozemného mora na juh od Talianska, „zmerané príliš na snahu zabrániť imigrantom prekročiť Stredozemné more, a namiesto toho by mali poskytnúť helikoptéry a terénne vozidlá, ktoré by zastavili pohyb zo subsaharskej Afriky“.

„Naši európski priatelia nerozumejú vôbec veľkosti problému“, povedal minister v interview pre Corriere della Sera a La Stampa. „Nechápu, že ho nevyriešia strážením mora, ale musia začať na (našich) južných hraniciach, v bode cez ktorí sa migranti presúvajú z ich krajín pôvodu.“

Líbya má asi 4000 kilometrov suchozemskej hranice a podľa Alobidiho potrebuje od EÚ pomoc pri zastavení prílivu ľudí z chudobných krajín subsaharskej Afriky. Každý rok riskujú život desaťtisíce ľudí v gumených a malých rybárskych člnoch pri pokuse dostať sa cez Stredozemné more na územie EÚ. Najčastejšie pristávajú na talianskom ostrove Lampedusea, na Sicílii, alebo na Malte. 6. septembra pristálo na Kanárskych ostrovoch asi 900 afrických migrantov.

Ministri z Líbye, Talianska a Malty sa mali stretnúť a hovoriť o probléme 6. septembra. Komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini však žiadal odklad do ministerského stretnutia EÚ 20.-22. septembra. Prisťahovalecká vlna bude jedným z hlavných bodov jeho rokovania.