Maďarského dvojitého občianstva sa boja aj Briti

Dôvodom, pre ktorý je maďarský zákon témou aj na britských ostrovoch, je že dáva právo žiť a pracovať v EÚ občanom krajín z oveľa nižšou životnou úrovňou, čo je silný popud pre pracovnú migráciu.

Prichádza to v čase, kedy už Európa aj tak bojuje s imigračnými vlnami a pociťuje nápor na svoje pracovné trhy. Obavy šíri tradične najmä euroskeptická britká tlač.

Najnovší počin Budapešti, ktorý vyvolal na Slovensku nevôľu a prijatie proti-zákona,  spočíva v udeľovaní vydávanie dvojitých občianstiev pre miliónov etnických Maďarov žijúcich v susedných krajinách. Britániu ale znepokojujú predovšetkým tí, mimo hraníc EÚ – teda asi 300 tisíc Srbsku, či 160 000 na Ukrajine.

Denník Daily Mail varuje, že by to mohlo znamenať novú vlnu imigrácie do Veľkej Británie. Tam majú už teraz obavu z tohto, že v roku 2013 vyprší prechodné obdobie na pracovnú migráciu pre Rumunov a Bulharov, ktorí do EÚ vstúpili v roku 2007.

Niektorí preto volajú po pravidle, ktoré by určilo horný limit, koľko môžu členské štáty vydať pasov mimo hraníc EÚ.

Britská tlač upozorňuje, že okrem Maďarov už teraz napríklad Bulharsko a Rumunsko vydávajú svoje pasy príslušníkom etnických menšín žijúcich za hranicou Únie, napríklad v Moldavsku,  kde údajne požiadalo o rumunský pas 900 tisíc ľudí, podľa ďalších odhadov je 1,4 milióna ľudí v Macedónsku oprávnených žiadať o bulharský pas. Ďalší žijú v Srbsku, Ukrajine či Turecku.

„Máme voči nim povinnosť vyplývajúcu z pokrvného puta“ povedal pre agentúru AP rumunský prezident Trajan Basescu. V prípade Moldavcov raj len vracajú občianstvo tým, ktorí boli do roku súčasťou Rumunska do roku 1940, keď bolo Moldavsko anektované Rusmi.

Daily Mail vypočítal, že ak by všetci, ktorý na to teoreticky majú nárok využili možnosť získať pas členskej krajiny  EÚ, zvýšilo by to počet obyvateľov Únie, čo je v súčasnosti niečo viac ako pol miliardy ľudí, o jedno percento.

Ako píše agentúra AP takéto zákony nemajú len východoeurópske krajiny. Španielska legislatíva z roku 2009 umožňuje požiadať o španielsky pas vnukom Španielov, ktorí museli z ekonomických alebo politických dôvodov opustiť krajinu, napríkald počas občianskej vojny. Počas prvého roka platnosti zákona po tejto možnosti siahlo viac ako 160 tisíc ľudí, pričom 95 percent pochádza z relatívne chudobnej Latinskej Ameriky.

Podobne štedré je pokiaľ ide o pasy pre emigrantov a ich potomkov až do úrovne vnukov aj Taliansko a Portugalsko. Ostatné európske krajiny si dávajú pozor na to, aby verejne takéto praktiky nekritizovali.

Takisto mnoho Izraelčanov využíva možnosť získať európsky pas na základe pôvodu svojich predkov, ktorí zväčša utiekli z Európy pred, počas alebo po druhej svetovej vojne. Títo však využívajú pasy skôr na pohodlnejšie cestovanie, než že by chceli zneužívať európsky sociálny systém, čoho sa obávajú Briti pri chudobnejších národoch na európskej periférii či v Latinskej Amerike.

Nová koaličná britská vláda má ambíciu obmedziť imigráciu z nečlenských krajín Únie, no pri ľuďoch s európskymi pasmi bude mať ruky zviazané.