Maďarský europoslanec navrhol odrádzať utečencov prasacími hlavami

György SCHÖPFLIN, prasacie hlavy utečenci

György SCHÖPFLIN, zdroj: Euróspky parlament

Maďarský člen Európskeho parlamentu György Schöpflin v komentári na sociálnej sieti napísal, že prasacie hlavy na hraniciach by mohli efektívne odradiť prichádzajúcich migrantov.

Moslimovia považujú bravčovinu za nečistú a jej konzumácia je u nich zakázaná.

Výmena na Twitteri

Riaditeľ európskeho mediálneho oddelenia ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) Andrew Stroehlein na sociálnej sieti Twitter re-postoval tweet Washington Post s fotkou koreňovej zeleniny vyrezanej do podoby ľudskej hlavy. Tá bola inštalovaná na plote pozdĺž maďarskej hranice.

Tie to fotky sa objavili aj na facebookovej stránke na podporu maďarských pohraničníkov.

Stroehlein na margo obrázkov napísal: “Utečenci utekajú pred vojnou a mučením. Vaše hlavy z koreňovej zeleniny ich neodstrašia.”

O deň na to, 20. augusta odpovedal europoslanec Schöpflin:

“Možno áno.” Pripomunul mu, že vyobrazovanie ľudí je v islame zakázané. “Ale súhlasím, prasacie hlavy by ich zastrašili efektívnejšie.”

 

 

Kto je György Schöpflin?

Schöpflin je prominentný člen maďarskej vládnucej strany Fidesz. Je členom výboru EP pre zahraničné veci, náhradníkom vo výbore pre ústavné veci. Je členom parlamentnej skupiny, ktorá sa snaží o pripomínanie totalitnej histórie Európy.

Väčšinu svojho dospelého života žil vo Veľkej Británii, pracoval aj pre BBC. Má za sebou aj akademickú kariéru, v rámci ktorej sa venoval témam národa, identity a politickej moci.

Hanba ľudskej rasy

Andrew Stroehlein v reakcii obvinil Schöpflina z rozširovania “xenofóbnej špiny” a označil ho za “hanbu Maďarska, Európy a ľudskej rasy”.

“Vaše slová sú nechutné. Očkával by som také niečo od neo-nazi trola. Vy ste europoslanec. Chovajte sa tak,” reagoval Stroehlein.

Maďarský politik sa odmietol ospravedlniť, tvrdiac, že inštalovať prasacie hlavy nikdy vážne nenavrhol a išlo len o “myšlienkový experiment”.

Vláda maďarského konzervatívneho premiéra Viktora Orbána zaujala tvrdý postoj voči migrantom. Úseky južných hraníc chráni oplotenie so žiletkovým drôtom a v pohraničí hliadkuje armáda. V Maďarsku sa bude v októbri konať referendum o tom, či jeho obyvatelia súhlasia s bruselskou politikou povinného presídľovania migrantov.

Stroehlein vs Nohavica

Stroehlein na svojom Twitterovom profile riešil aj text piesene Jaromíra Nohavicu. Populárny český pesničkár pred pár dňami na koncerte zaspieval: „Arab mi šahá na babu, já mu snad oči vydlabu… Zabiju toho barabu, toho barabu, Alibabu, ze Sýrie.“

„Naozaj by som si veľmi rád myslel, že kritizoval xenofóbiu v Českej republike, ale jeho slová mi vôbec nie sú jasné,“ povedal pre Denník N Stroehlein, ktorý je sám fanúšikom Nohavicu.