Medzinárodný deň Rómov si EÚ pripomenula kritikou do vlastných radov

(zdroj: Milos Milosevic/Flickr)

Šesťmiliónová rómska komunita má ťažší prístup k vzdelaniu, zamestnaniu, bývaniu aj k sociálnej starostlivosti, pripomenuli včera spoločne podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans a komisárky Marianne Thyssenová, Vĕra Jourová and Corina Creţuová.

Európska únia začala s usmerňovaním integračnej politiky členských štátov v roku 2011, kedy prijala rámec EÚ pre vnútroštátne stratégie integrácie Rómov. Dnes po vyše štyroch rokoch hovorí, že zmena nenastane cez noc.

„V predvečer Medzinárodného dňa Rómov je toho, čo by sa dalo osláviť, len veľmi málo,“ hovorí francúzska aktivistka Rokhaya Diallová, členka Európskej siete proti rasizmu.

Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA) uvádza, že v únii je bez práce každý tretí Róm, každý piaty nemá zdravotné poistenie, deväť z desiatich žije pod hranicou chudoby. Vysoké percento rómskych detí nikdy neukončí ani základné vzdelanie, kvôli etnickej príslušnosti bývajú preraďované do tried pre mentálne postihnutých.

V Európe opätovne vzrastajú protirómske nálady. Jednou z mála pozitívnych správ je podľa Diallovej to, že politici stále viac uznávajú potrebu riešiť neznášanlivosť ako jednu z hlavných príčin sociálneho vylúčenia.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz na nedávnej konferencii, ktorú zorganizovala jediná poslankyňa EP s rómskym pôvodom Soraya Postová, vyhlásil, že protirómska rétorika znovu naberá na sile. Tému často zneužívajú populisti, rastie počet násilných útokov voči Rómom, na druhej strane sa ďalej spochybňuje ich genocída počas 2. svetovej vojny.

„Vidíme ako európskych občanov urážajú, vyhrážajú sa im a napádajú ich iba preto, že sú Rómovia. To je škandalózne, nemôžeme to tolerovať,“ povedal Schulz. Verí, že EÚ sa vďaka rámcu pre vnútroštátne stratégie podarilo zaznamenať posun.

Komisárka pre spravodlivosť Věra Jourová tiež upozorňuje na úlohu členských štátov a najmä miestnych samospráv: „To je miesto, kde diskriminácia a vylúčenie prebieha. Je to zároveň aj miesto, kde je potrebné hľadať riešenia pre rómsku integráciu.“