Nemecko uzavrelo ďalšiu migračnú dohodu. Tentoraz s Gréckom

Grécky premiér Alexis Tsipras a nemecká kancelárka Angela Merkelová [Bernd Von Jutrczenka/EPA]

Berlín sa s Aténami dohodol, že Grécko prijme naspäť utečencov, ktorí tu požiadali o azyl. Začiatkom mesiaca uzavrelo Nemecko podobnú dohodu so Španielskom a o ďalšej v súčasnosti rokuje s Talianskom.

„Dohoda je na spadnutie,“ uviedla hovorkyňa nemeckého ministerstva vnútra Eleonore Petermannová v piatok (17. augusta) v Berlíne. Medzi dvomi krajinami chýba podľa nej už len výmena oficiálnych listov o tom, že dohoda bude formálne podpísaná. Dovtedy nemôže poskytovať ďalšie podrobnosti.

Nemecko podľa jej slov o podobnej dohode rokuje aj s talianskou vládou. Tá je v súčasnosti vo „veľmi pokročilej“ fáze.

„Predpokladáme, že takáto dohoda sa uzavrie aj s Talianskom,“ povedala hovorkyňa.

Kancelárka Angela Merkelová už predtým oznámila, že sa v prípade potreby do rokovaní s talianskou vládou osobne zapojí.

Migračné dohody

Minulý týždeň vstúpila do platnosti prvá migračná dohoda, ktorú Nemecko uzatvorilo so Španielskom. Stanovuje, že Nemecko môže poslať migrantov naspäť do Španielska do 48 hodín od ich vstupu na jeho územie, ak už požiadali o španielsky azyl.

Nemecko a Španielsko uzavreli migračnú dohodu

Španielsko prijme späť migrantov, ktorí sa cez jeho územie dostali do Nemecka. Španielsky minister zahraničia hovorí, že pôjde o „veľmi malý počet ľudí“.

Migračné dohody sú súčasťou kompromisu, ktorý ukončil niekoľko-týždňový spor medzi nemeckými koaličnými stranami CDU a CSU kvôli utečencom.

Cieľom týchto dohôd je umožniť návrat utečencov, ktorí prešli kontrolou na nemecko-rakúskej hranici a požiadali o azyl v Španielsku, Taliansku alebo Grécku.

To by sa však týkalo len veľmi malého počtu osôb. Podľa údajov poskytnutých nemeckým ministerstvom vnútra bolo od polovice júna takýchto ľudí približne 150.

Asi polovica z nich sa vrátila do Talianska a asi pätina do Rakúska. Žiadny z nich nesmeroval do Španielska.

Utečencov je už menej

Minister vnútra Horst Seehofer (CSU) spočiatku hovoril, že chce, aby boli informácie o pokroku pri rokovaniach o migračných dohodách so Španielskom, Talianskom a Gréckom jasné do konca júla alebo začiatkom augusta.

Nemecko, Taliansko a Rakúsko chcú v migrácii nastoliť „poriadok“

V Innsbrucku sa konalo neformálne zasadnutie európskych ministrov vnútra. Slovenská ministerka sa na ňom pýtala, ktorý tretí štát je ochotný s Európskou úniou spolupracovať v obmedzovaní migrácie.

Vyhrážal sa, že inak pôjde na hranice a sám bude posielať migrantov, ktorí už požiadali o azyl v iných členských štátoch Únie, naspäť s argumentom, že Nemecko nemôže prijať viac utečencov, ako odmieta.

Počas leta roku 2015 zaviedol Berlín migračnú politiku otvorených dverí, ktorá viedla k obrovskej migračnej vlne do Nemecka. Situáciu využili vo svoj prospech hlavne tradičné politické strany a krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD).

V súčasnosti prichádza do Berlína približne šesťsto až osemsto utečencov každý mesiac – pred tromi rokmi prišlo toľko ľudí aj počas jedného dňa.