Nemecký prezident kritizuje azylovú politiku EÚ

„Je to v prvom rade solidarita, ktorá je základom každého vzťahu a je tiež symbolom našej demokracie,“ povedal v pondelok na sympóziu o ochrane utečencov nemecký prezident Joachim Gauck.

V Európe a v Nemecku robíme veľa, ale „nie toľko, ako si niekedy myslíme,“ pokračoval Gauck. Pripomenul, že jeho krajina síce v absolútnych číslach prijme najviac utečencov, ale v porovnaní na obyvateľa sa v únii radí až na deviate miesto. Odkazovanie sa na európsky primát je teda podľa neho do istej miery „pokrytecké“.

Nemecká hlava štátu obzvlášť zdôraznila osud utečencov, ktorí do Európy prúdia cez Stredozemné more z Afriky. Podľa Gaucka únia čelí dileme. Na jednej strane má EÚ legitímne právo chrániť svoje hranice, no musí si uvedomiť, že „ani šíre more nie je legálnym vákuom“.

Prezident tvrdí, že rastúci počet migrantov, ktorí volia nebezpečnú námornú cestu, súvisí so zablokovaním všetkých pozemných ciest.

„Zábery truhiel v hangári na letisku v Lampeduse či ľudí ako lezú bez ostnatý drôt v enklávach Ceuta a Melilla neladia s predstavami, ktoré o sebe my Európania máme,“ dodal.

Gauck vyhlásil, že by si sme si na nieto negatíva nemali nikdy zvyknúť.

Náprava

Európska únia musí proces prijímania azylantov zrýchliť. Musí im však poskytnúť aj víziu trvalého uplatnenia, dodáva Gauck.

V tejto súvislosti nemecký prezident uvítal nedávnu dohodu koaličných partnerov CDU/CSU a socialistov, ktorá posudzovanie nároku na azyl výrazne skráti.

Vyzdvihol ekonomické výhody imigrácie, keď povedal, že štát musí stavať na programoch, ktoré prinesú úžitok aj migrantom aj hostiteľskej krajine. Pripomenul, že azylanti za súčasných podmienok nemôžu pracovať a teda ich potenciál zostáva nevyužitý.

„Mali by sme premyslieť, ako zbúrať bariéry medzi azylom a ekonomickou migráciou,“ vysvetľoval Gauck.

Nemecký prezident rovnako volal po zdieľanej celoeurópskej zodpovednosti. „Utečenci, ktorí priplávajú na brehy Talianska alebo Malty nie sú iba ich problémom,“ povedal. Pripojil sa tak výzve, ktoré nedávno vyjadrilo Švédsko.