Nezamestnanosť sa bude riešiť na osobitnom summite

Pod vplyvom negatívnych prognóz o hospodárskom úpadku a nezamestnanosti sa sociálni partneri zhodli, že od májového summitu o zamestnanosti očakávajú konkrétne spôsoby ako zmeniť situáciu na pracovnom trhu.

Podľa posledných odhadov BusinessEurope, organizácie, ktorá združuje európskych zamestnávateľov, ekonomika eurozóny klesne o 2,1 % v roku 2009 v porovnaní s 0,8-percentným kladným rastom minulý rok. Z celkového pohľadu sa podľa nich hospodárstvo EÚ prepadne o 2,2 %.

„Sú predpoklady, že recesiu prehĺbia straty finančného sektora, ktoré budú viesť k špirálovitému pádu cien aktív, úverových obmedzení a vlne korporátnych bankrotov,“ tvrdí BusinessEurope. Podľa organizácie o prácu príde 4,5 milióna ľudí, čo nezamestnanosť zdvihne na úroveň 9 % v porovnaní so 7 % minulý rok. Zároveň upozorňuje, že najviac sa bude prepúšťať v Španielsku a Veľkej Británii (2 milióny výpovedí).

„Nezamestnanosť sa bude len zhoršovať, bude to veľmi ťažký rok,“ povedal John Monks, generálny tajomník Európskej konfederácie odborových zväzov. Prognóza BusinessEurope je oveľa horšia ako januárové predpovede Komisie, ktorá tvrdí, že EÚ spomalí o 1,8 % a eurozóna o 1,9 %.

Začiatkom týždňa Parlament prijali niekoľko správ o rozvoji hospodárstva a vyzval európskych lídrov, ktorí sa stretnú budúci týždeň na jarnom summite, k iniciatívam na pomoc zamestnanosti. Skupina socialistov vyzvala k investíciám vo výške percent HDP tento rok a 1,5 % HDP druhý rok. Varovali, že bez včasného zásahu bude v EÚ do konca roka 25 miliónov nezamestnaných.

Líder socialistickej frakcie EP Martin Schulz povedal, že záchranný plán Komisie treba rozšíriť o investície, boj proti daňovým rajom a solidaritu voči tým, ktorých kríza najviac zasiahla. Schulza podporil aj predseda Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen, ktorý predsedovi EK Josému Manuelovi Barrosovi počas diskusie v Štrasburgu povedal: „Neurobili ste dosť. Ľudia od Európy čakajú viac ako to, čo dnes hovoríte.“ Zároveň dodal: „Apelujem na vás, aby ste vytvorili nový komplexný záchranný balík.“

Poslanci vyzvali Komisiu, aby pristúpila k osobitným opatreniam – rozšíreniu prístupu do Európskeho globalizačného fondu na podporu robotníkov a dočasnému otvoreniu Európskeho sociálneho fondu na podporu zamestnanosti.