Otvorili sídlo Európskeho orgánu práce, podľa Hegera je to pre Slovensko významný deň

Na snímke z¾ava eurokomisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmit, predseda vlády SR Eduard Heger (O¼aNO) a výkonný riaditeľ ELA Cosmin Boiangiu prestrihávajú pásku počas inaugurácie sídla Európskeho orgánu práce (ELA - European Labour Authority) na Landererovej ulici v Bratislave 9. novembra 2021. [FOTO TASR/Jaroslav Novák]

Európsky orgán práce je prvou európskou agentúrou na Slovensku. Jej úlohou koordinovať spoločné pracovné inšpekcie, vykonávať analýzy a posudzovanie rizika v súvislosti s otázkami cezhraničnej mobility pracovníkov a urovnávať spory medzi krajinami EÚ.

Na Slovensku má už oficiálne sídlo Európsky orgán práce (ELA). V utorok slávnostne otvorili svoje priestory v Bratislave. Stuhu prestrihli výkonný riaditeľ ELA Cosmin Boiangiu, eurokomisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmit a premiér SR Eduard Heger (OĽANO). Európska autorita bude sídliť na Landererovej ulici.

Úlohou ELA je zlepšovať spoluprácu medzi krajinami EÚ, koordinovať spoločné inšpekcie, vykonávať analýzy a posudzovanie rizika v súvislosti s otázkami cezhraničnej mobility pracovníkov a urovnávať spory medzi krajinami EÚ.

ELA bol založený 31. júla 2019. Očakáva sa, že plne funkčný bude najneskôr v roku 2024.

Európsky orgán práce má na stole prvé prípady, posvieti si aj na slovenskú firmu

Európske odborové združenia upozornia Európsky orgán práce na prípady vyslaných pracovníkov z piatich krajín. Jedným z nich je prípad slovenskej firmy, ktorá vyslala do Nemecka 167 zamestnancov bez toho, aby im uhrádzala základné sociálne dávky a preplácala dovolenky.

Veľký deň

Podľa premiéra Eduarda Hegera nie je náhoda, že sa európska agentúra usídlila práve na Slovensku. Povedal, že krajina bude pre orgán dobrým a zodpovedným domovom, pretože pracovná mobilita je niečo, čo je Slovensku veľmi dobre známe.

Stredajšie prestrihávanie stuhy označil za významný deň ako pre Slovensko, tak aj pre celú Európsku úniu (EÚ).

„Ľudia zo Slovenska za prácou odchádzali mnohokrát preto, lebo odchádzali za lepším životom. Mnohokrát boli donútení aj podmienkami života v odľahlých kútoch Slovenska,“ povedal premiér vo svojom príhovore. Dodal, že toto však nie sú správne dôvody na mobilitu. Preto si myslí, že Slovensko bude vedieť svojimi bohatými skúsenosťami prispievať k práci ELA. Dúfa, že práve z tejto časti Európy bude vedieť orgán presadzovať pravidlá na mobilitu tak, aby priniesla prosperitu celému európskemu priestoru.

Výkonný riaditeľ ELA Cosmin Boiangiu vo svojom príhovore povedal, že je vďačný Slovensku i mestu Bratislava za podporu a spoluprácu vrátane poskytnutia priestorov. Umiestnenie ELA „v srdci Európy“ vníma ako symbol. Orgán chce zo Slovenska podľa jeho slov zabezpečovať spravodlivú a efektívnu mobilitu práce naprieč Úniou. „ELA vznikol s cieľom podporiť členské štáty, Komisiu a sociálnych partnerov pri presadzovaní európskej legislatívy, zabezpečení prístupu k informáciám a zlepšení spolupráce v oblasti mobility a sociálneho zabezpečenia,“ povedal Boiangiu. Deklaroval, že ELA bude proaktívna a bude orientovaná na konkrétne kroky pri napĺňaní svojho mandátu.

Eurokomisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmit pripomenul, že vznik ELA bol ohlásený pred štyrmi rokmi. „Dnes, po štyroch rokoch, sa ukazuje, že máme čo robiť, že máme čo oslavovať, pretože tento orgán presadzuje dôležitý nástroj, ktorý súvisí s jednou so základných slobôd EÚ, a tým je slobodný pohyb osôb,“ poznamenal. Túto slobodu podľa neho využívajú milióny európskych občanov, snažia sa tak nájsť si novú prácu a dobré podmienky na svoj život. Vyzdvihol však dôležitosť európskych pravidiel.

Akými kartami hrá Slovensko v súťaži o Európsky orgán práce?

Slovensko vo svojej ponuke vyzdvihuje strategickú polohu Bratislavy, ale aj kvalitné zdravotnícke služby, sociálne zabezpečenie a vzdelávací systém. Prízvukovať ale bude hlavne to, že ako jediný nový členský štát patriaci do eurozóny a Schengenu nemá zatiaľ žiadnu únijnú agentúru. 

Náklady agentúry

Slovensko podpísalo s riaditeľom ELA medzinárodnú zmluvu o sídle ELA začiatkom októbra. Okrem poskytnutia sídla hovorí zmluva aj o ďalšej podpore ELA. Takisto sa v nej píše o výsadách, imunitách i iných zvýhodneniach pre ELA, výkonného riaditeľa, zamestnancov agentúry a ich rodinných príslušníkov.

Hostenie ELA ukrojí zo štátneho rozpočtu na strane výdavkov zhruba 55 tisíc eur v tomto roku a okolo 1,3 milióna eur každoročne od roku 2022 po rok 2024. Keďže návrh počíta aj s nárokmi na vrátenie DPH, bude to mať vplyv aj na príjmovú stránku rozpočtu – z daňových príjmov to ukrojí odhadom 145 tisíc eur tento rok, 725 tisíc eur v roku 2022 a 580 tisíc eur v roku 2023.

Ministerstvo práce v zmluve, ktorú odobrila aj vláda, deklaruje, že návrhom sa nezvyšuje celková suma výdavkov na podporu ELA počas prvých desiatich rokov jej fungovania na Slovensku, ktorú si vláda schválila v sume 18,4 milióna eur.