Poľská vláda sľubuje skrátenie pracovného času

Skrátenie pracovného týždňa na štyri dni by znamenalo zásadnú zmenu, vláda v tomto názore tiež nie je jednotná. [TASR/PAP-Radek Pietruszka]

Poľská vláda oznámila, že do roku 2027 plánuje upraviť zákonník práce tak, aby skrátila pracovný čas. Uvažuje buď o zavedení štvordňového pracovného týždňa alebo sedemhodinového pracovného dňa.

Poľská vláda Donalda Tuska potvrdila, že do konca svojho mandátu v roku 2027 zmení zákonník práce s cieľom skrátiť pracovný čas. Informovali o tom v piatok (23. augusta) poľské médiá. Na výber sú dve možnosti: buď zavedie štvordňový pracovný týždeň, alebo skráti pracovný deň na sedem hodín.

Keďže sa uvažuje o oboch možnostiach, je dosť pravdepodobné, že o tom, či budú zamestnanci mať voľné piatky alebo pondelky, rozhodnú samotné podniky.

„Rozhodne sa, či bude lepšie skrátiť priemerný pracovný týždeň zo 40 na 35 hodín, alebo zaviesť štvordňový pracovný týždeň,“ uviedla minulý mesiac ministerka rodiny, práce a sociálnej politiky Agnieszka Dziemianowiczová-Bąková.

Podľa prieskumu platformy ClickMeeting má v Poľsku viac ľudí záujem o kratší pracovný týždeň než o sedemhodinový pracovný deň, pričom aj 70 percent zamestnávateľov preferuje štvordňový pracovný týždeň.

Poľsko zaviedlo päťdňový pracovný týždeň s voľnou sobotou v roku 1952.

Skrátenie pracovného týždňa na štyri dni by znamenalo zásadnú zmenu, aj vláda má na tento návrh rozdielne názory.

Veľká chvíľa pre Poľsko: Brusel vypne kontrolku ohrozenia právneho štátu

Európska komisia oznámila svoje rozhodnutie ukončiť uplatňovanie článku 7 voči Poľsku. Tvrdí, že  záväzky novej vlády Donalda Tuska odstránili riziká pre právny štát.

Ministerka Dziemianowiczová-Bąková podporuje plánované zmeny. Podľa nej v súčasnosti, keď je ekonomická situácia relatívne dobrá, nezamestnanosť je nízka a mladí ľudia majú vysoké očakávania, je dôležité seriózne zvážiť skrátenie pracovného času. To by ľuďom poskytlo viac času na rodinu, osobný rozvoj a oddych, uviedla začiatkom tohto roka.

„Na ministerstve to berieme vážne a som presvedčená, že nastal čas skrátiť pracovný týždeň v najbližších rokoch,“ povedala.

„Štúdie ukazujú, že čím dlhšie pracujeme, tým viac sme vystresovaní a unavení. Ďalšia hodina v práci nemusí nevyhnutne znamenať ďalšiu hodinu efektivity,“ povedala pre denník Dziennik Gazeta Prawna.

Na rozdiel od svojej kolegyne je ministerka pre štátne fondy a regionálnu politiku Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz voči skráteniu pracovného týždňa skeptická.

„Čelíme demografickej kríze. Pred 15 rokmi pracovali na jedného dôchodcu štyria ľudia. Dnes sú to menej ako traja a do roku 2050 to budú len dvaja,“ uviedla v piatok večer pre televíziu Polsat News.

Za týchto podmienok podľa nej „nie je štvordňový pracovný týždeň krok správnym smerom“.

Poukázala na rozdiely medzi generáciami X, Y a Z. „Mladšia generácia na rozdiel od mojej (Pełczyńska-Nałęcz sa narodila v roku 1970), už nevníma prácu ako najdôležitejšiu súčasť života. Skôr ju považuje za jednu z viacerých dôležitých oblastí, ktorú treba skombinovať s rodinným životom, osobným rozvojom, vášňami a inými záujmami,“ povedala.

Očakáva sa, že práce na úprave zákonníka práce sa na jeseň zrýchlia a môžu byť dokončené na jar budúceho roka. Skrátenie pracovného času by mohlo vládnucej koalícii pomôcť v kampani pred prezidentskými voľbami v roku 2025, uviedol spravodajský portál infor.pl.

Podľa údajov Eurostatu Poliaci pracujú v priemere 40,5 hodiny týždenne, čo je po Grékoch najdlhší pracovný čas v Európskej únii. Priemer EÚ je 37,5 hodiny a celosvetový priemer je 34,2 hodiny.

Belgicko povoľuje štvordňový pracovný týždeň

Belgická vláda včera (15. februára) odsúhlasila nové pravidlá pre zamestnancov na belgickom pracovnom trhu.

Dlhšia dovolenka

Hoci kratší pracovný týždeň alebo deň by bol sám o sebe ďalekosiahlou zmenou, odbory chcú viac.

Chcú, aby sa platená ročná dovolenka stanovená v zákonníku práce predĺžila o deväť dní, a to na 35 dní.

Odborový zväz Solidarita, ktorý predložil návrh ministerstvu rodiny, práce a sociálnych vecí, tvrdí, že ročná dovolenka sa, podobne ako pracovný čas, nezmenila už viac ako 50 rokov, hoci svet a očakávania zamestnancov sa za ten čas výrazne zmenili.

Ďalším argumentom je, že podľa súčasného zákonníka práce sa predĺženie dovolenky vzťahuje iba na vybrané skupiny zamestnancov, ako sú tí s významnými rodinnými povinnosťami.

Koaličná strana Nová ľavica (S&D) navrhla 35-dňovú platenú dovolenku už pred niekoľkými rokmi, ale zákon sa dostal na rokovanie v parlamente až na konci volebného obdobia v roku 2023.

Tento návrh strana opätovne zahrnula do svojho volebného programu na rok 2023, no napriek tomu, že sa dostala k moci ako súčasť širokej koalície premiéra Donalda Tuska (EPP/S&D/Renew), sa k nemu zatiaľ nevrátila.

Traja európski ministri navrhujú zákon na zjednodušenie podnikania

Ministri hospodárstva a podnikania Francúzska, Nemecka a Talianska dnes predstavia plány na rozsiahly „súhrnný“ zákon, ktorý má znižovať byrokraciu a regulačné požiadavky pre podniky. Cieľom je zladiť priority EÚ s výzvami podnikateľov.

Spojenie štvordňového pracovného týždňa s 35 dňami dovolenky je nepravdepodobné. Podľa portálu infor.pl by to znamenalo, že každý zamestnanec by mal nárok na dva mesiace dovolenky ročne. Pravdepodobnejšou možnosťou je skrátiť pracovný týždeň na 35 hodín pre všetkých zamestnancov a zaviesť 35-dňovú dovolenku pre zamestnancov s najdlhšou praxou.

Podnikatelia chcú byť súčasťou diskusií

Medzi tými, ktorí sa najviac bránia veľkým zmenám v pracovnom týždni, sú podnikatelia. Šéfka Severnej hospodárskej komory v Štetíne Hanna Mojsiuk uviedla, že zamestnávatelia majú výhrady k tomu, ako sa v súčasnosti diskutujú takéto revolučné nápady.

Podľa Mojsiukovej je jasné, že zmeny sú potrebné, ale je dôležité viesť dialóg s podnikateľmi. „Nechceme sa vrátiť k neefektívnym praktikám, kde sa najprv oznámia zmeny a až potom sa začnú konzultácie,“ dodala.