Poľsko bude musieť urobiť miesto pre vracajúcu sa pracovnú silu

Pozadie:

Zahraniční robotníci sú naprieč celou Európou prvými, ktorí dostávajú výpovede. Vo Veľkej Británii premiér Gordon Brown vyzval k “britským pracovným miestam pre britských robotníkov”. Podobný nacionalizmus na pracovnom trhu sa objavil aj na opačnej strane EÚ v Rumunsku.

Podľa štúdie FT/Harris (16. marca) 79 % Talianov, 78 % Britov, 71 % Španielov, 67 % Nemcov a 51 % Francúzov by podporilo návrh na to, aby nezamestnaní imigranti opustili ich krajinu.

Otázky:

Desaťtisíce robotníkov z bývalých sovietskych krajín v čase hospodárskeho rozkvetu prichádzalo do Poľska. Dopyt bol osobitne vysoký po vstupe krajiny do EÚ v roku 2004, ktorý vyvolal exodus minimálne milióna Poliakov do západoeurópskych krajín, najmä do Veľkej Británie a Írska v snahe nájsť tam lepšie platenú prácu. „Poľská vláda by mala zvážiť limitovanie prílevu zahraničnej pracovnej sily, pretože by mohol nastať platový dumping,“ povedal Jan Guz, šéf odborárskej únie OPPZ, ktorá má viac ako milión členov.

„Nehovoríme o Nemcoch alebo iných občanoch EÚ […] Hovoríme o Ukrajincoch, Bielorusoch, Číňanoch […] Zamestnávatelia majú tendenciu prijímať ich, lebo pracujú za smiešne sumy,“ povedal Guz agentúre Reuters. Jednotlivé krajiny EÚ však zažívajú zrkadlové situácie. Vo Veľkej Británii v duchu hesla „britské pracovné miesta pre britských robotníkov“ protestujú proti cudzincom na pracovnom trhu, hlavne Poliakom, ktorí spôsobili pokles platov, lebo boli ochotní prijať oveľa nižšie mzdy.

Podľa poľského ministerstva práce v Poľsku legálne pracuje 10 tisíc Ukrajincov a Bielorusov, nedá sa však odhadnúť koľko z nich robí na čiernom trhu. Mnohí Poliaci zo strednej triedy zamestnávajú Ukrajinky a Bielorusky ako opatrovateľky a upratovačky či iné pozície nevyžadujúce kvalifikáciu.

Aj keď je na tom poľské hospodárstvo lepšie ako iné krajiny v recesii, zahraniční robotníci už pociťujú zmeny klímy na pracovnom trhu. „Je oveľa menej práce,“ povedala Oksana, Ukrajinka, legálne zamestnaná ako opatrovateľka dvoch detí.

„Poľské ženy, ktoré žijú na dedinách v okolí Varšavy majú čoraz väčšiu konkurenciu v snahe získať prácu nevyžadujúcu kvalifikáciu. A to je niečo doteraz nevídané. A k tomu čoraz viac Ukrajincov prichádza. Jednoducho situácia na Ukrajine je oveľa horšia, nie sú tam žiadne pracovné príležitosti.“

Ukrajinské hospodárstvo je závislé na exporte ocele a chemikálií a v dôsledku hospodárskej krízy priemyselná produkcia klesla o viac ako 30 %. V kontraste s Poľskom, ktoré by malo zaznamenať skromný rast.

Poliaci sa vracajú

„Potrebujeme nájsť prácu pre mnohých Poliakov, ktorí by sa mali začať vracať domov,“ povedal Guz. Poliaci sa vo Veľkej Británii a Írsku uplatnili najmä v konštrukčnom sektore, ktorý značne oslabila recesia. Podľa prieskumu 200 tisíc Poliakov v tomto roku plánuje opustiť Írsko, netvrdia však, že pôjdu domov.

Nezamestnanosť v Poľsku podľa údajov ministerstva práce vo februári dosahovala 10,9 %. V roku 2008 to bolo o skoro dve percentá menej – 8 %.

(EurActiv / Reuters)