Portugalsko legalizuje homosexuálne manželstvá

Téma legalizácie manželských zväzkov párov rovnakého pohlavia bola v Portugalsku témou vášnivej diskusie už mesiace. Socialistickej vláde sa s podporou všetkých menších strán od stredu naľavo podarilo zákon presadiť, napriek silnej opozícii konzervatívnej pravice. Tá žiadala vypísať o zákone celonárodné referendum.

Otázny už bol len podpis prezidenta Anibala Cavaca Silvu. Ten včera v televíznom prejave oznámil, že „bez ohľadu na osobné presvedčenie“ zákon podpíše, pretože jeho prípadné veto by malo len efekt oddialenia opätovného schválenia legslatívy v parlamente. Hlava štátu však vyjadrila poľutovanie nad tým, že sa politickým stranám nepodarilo dospieť k širšiemu kompromisu. Až 90 % obyvateľstva sa hlási ku katolíckej viere, len relatívne malá časť z nich je ale praktizujúcimi veriacimi.

„Domnievam, sa že by som nemal prispievať k predlžovaniu tejto nezmyselnej diskusie, ktorá len prehbuje rozkoly medzi Portugalcami. Dodal, že krajina a politici sa majú sústrediť na riešenie akútnych socioekonomických problémov sužujúcich krajinu.

Nová portugalská právna úrava už prešla aj konaním pred ústavným súdom, ktorý ju odobril. Predchádzali jej zákon o „civilnom zväzku“ z roku 2001, ktorý zaručoval partnerom isté práva, nie však napríklad dedičské. Páry rovnakého pohlavia si stále nebudú môcť v Portugalsku adoptovať deti, čo je napríklad možné v susednom Španielsku.

Manželstvá homosexuálnych párov, rovnocenné s klasickým manželským zväzkom, sú povolené aj v Belgicku, Holandsku, Španielsku, Švédsku a v Nórsku.

Včera, 17. mája, bol Medzinárodným dňom boja proti homofóbii. Pri tejto príležitosti predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek vyhlásil: "Homofóbia je markantným porušením ľudskej dôstojnosti, ktoré spochybňuje základné práva a ako taká musí byť jasne odsúdená."

V Bratislave sa bude tento víkend, v sobotu 22. mája, konať historicky prvý Gay Pride pochod pod názvom Dúhový Pride 2010 – Pochod za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bi, transgender a intersex ľudí.