Pre úpravu rodinných prídavkov žiada Maďarsko spustiť právne konanie voči Rakúsku

Ilustračný obrázok. [TASR/Martin Baumann]

S obmedzovaním prídavkov na deti občanov iných krajín Únie, ktorí pracujú v Rakúsku, má po Rumunsku problém aj Maďarsko. Na ich stranu by sa v konaní proti Viedni mohli pridať aj ďalšie krajiny.

Rumunské predsedníctvo v Rade EÚ chce využiť všetky dostupné možnosti, aby riešilo situáciu, ktorú zapríčinilo Rakúsko prijatím zákona obmedzujúceho prídavky na deti občanom iných krajín EÚ pracujúcich v Rakúsku, ktorých deti tam nežijú. Uviedol to ešte minulý týždeň rumunský minister pre európske záležitosti George Ciamba na úvod zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Pre nový rakúsky zákon sa na Európsku komisiu obrátilo včera (14. januára) aj Maďarsko.

Rakúske zníženie prídavkov na zahraničné deti je podľa Únie diskriminačné

Nový zákon sa výrazne dotkne aj Slovákov, ktorí pracujú v Rakúsku, ale ich deti v krajine nežijú. Podľa Európskej komisie ale žiadny zamestnanec nesmie byť diskriminovaný na základe svojej štátnej príslušnosti

Rakúsko od 1. januára obmedzuje prídavky na deti občanom iných krajín EÚ pracujúcich v Rakúsku, ktorých deti tam nežijú. Miestna vláda si od neho sľubuje ročné úspory sto miliónov eur.

Úprava bola vypočítaná podľa priemerných životných nákladov v krajine pobytu detí zahraničných zamestnancov. Indexácia, ktorú rakúska vláda schvália vlani v máji, sa dotýka najmä pracovníkov z Maďarska, Slovenska, Rumunska, Bulharska a Českej republiky.

Po Komisii smerom k Súdnemu dvoru

Maďarská vláda sa už obrátila na eurokomisárku pre zamestnanosť, sociálne veci, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenovú. Za reguláciu rodinných prídavkov chce spustiť právne konanie voči Rakúsku.

Podľa agentúry MTI to v pondelok (15. januára) oznámil štátny tajomník maďarského rezortu justície Pál Völner.

„Ak sa tak nestane, sme pripravení obrátiť sa aj na Súdny dvor Európskej únie,“ zdôraznil Völner s poznámkou, že Maďarsko je otvorené dohode, avšak doposiaľ k nej nedošlo.

Pellegrini a Kurz: Zbližovanie predsedníctiev V4 a EÚ

Rakúsky kancelár hovorí, že chce pomôcť prekonať napätie medzi Vyšehradskou štvorkou a Nemeckom. Slovensko, ako budúca predsednícka krajina V4, sľubuje asistenciu.

Prioritou maďarskej vlády v tejto otázke sú podľa jeho slov záujmy Maďarov pracujúcich v Rakúsku.

„Urobíme všetko pre to, aby Maďari pracujúci v zahraničí neutrpeli žiadnu ujmu,“ povedal štátny tajomník.

Komplexný proces

Vzhľadom na počet pracujúcich Rumunov a najmä Rumuniek v Rakúsku je téma aktuálnou aj pre predsednícku krajinu v Rade Európskej únie. Rumunský minister pre európske záležitosti na otázky novinárov, kedy chce Bukurešť podniknúť právne kroky voči Rakúsku, odpovedal, že ide o „komplexný proces“ a dodal, že v hre sú všetky možnosti.

„Máme plnú dôveru v európsky inštitucionálny systém. Treba sa pokúsiť vyriešiť túto otázku najskôr v rámci inštitúcií EÚ a Európska komisia sa jasne vyjadrila. Nechceme sa unáhliť ohľadom svojich ďalších krokov,“ uviedol Ciamba.

Zopakoval, že Rumunsko má záujem využiť všetky možnosti na ochranu záujmov svojich občanov, ktorí sú tiež občanmi EÚ a spoliehajú sa na to, že súdržnosť je jedným zo základných pilierov Únie a zárukou fungovania štyroch základných slobôd.

S rovnakými argumentmi podľa agentúry Agerpres vystúpil v nedeľu aj šéf rumunskej diplomacie Teodor Melešcanu, ktorý zároveň naznačil možnosť, že Rumunsko sa v tejto súvislosti obráti na Súdny dvor EÚ.

Rakúsko chce znížiť rodinné dávky na deti, ktoré žijú v zahraničí

Slovákom pracujúcim v Rakúsku by sa dávka mohla znížiť o viac než 50 eur. Európska únia bude musieť rozhodnúť, či by bola zmena v súlade s jej pravidlami.

Proti uvedenému zákonu neprotestujú len niektoré členské štáty EÚ, ale výhrady má aj Európska komisia. Jej hovorkyňa minulý týždeň uviedla, že exekutíva EÚ starostlivo preskúma skutočnosť, či tento rakúsky právny predpis je zlučiteľný s legislatívou Únie.

Podľa jej slov však v zásade európske právo neumožňuje indexáciu prídavkov a ide tiež o problém diskriminácie, lebo zahraniční pracovníci prispievajú do vnútroštátnych systémov poistenia a preto sa očakáva, že budú mať rovnaké výhody bez ohľadu na svoju štátnu príslušnosť a miesto pobytu svojich detí.