Rakúsko chce znížiť rodinné dávky na deti, ktoré žijú v zahraničí

Sebastian Kurz a vicekancelár Heinz-Christian Strache. [TASR/AP/Ronald Zak]

Slovákom pracujúcim v Rakúsku by sa dávka mohla znížiť o viac než 50 eur. Európska únia bude musieť rozhodnúť, či by bola zmena v súlade s jej pravidlami.

Nový rakúsky kancelár Sebastian Kurz začína plniť svoje predvolebné sľuby.

Prispôsobenie výšky rodinných dávok cenovej hladine krajiny, v ktorej vyrastajú deti, by najviac uškodilo pracovníkom zo strednej a východnej Európy, ako sú Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Srbsko a Rumunsko.

Ľudia, ktorí každý deň alebo týždeň dochádzajú zo zahraničia, pritom hrajú na rakúskom pracovnom trhu dôležitú rolu – najmä v stavebníctve a cestovnom ruchu. Rodiny týchto, najčastejšie mužských pracovníkov, však väčšinou ostávajú doma.

Západoeurópanom sa môžu dávky zvýšiť

V Rakúsku môže rodič poberať rodinné dávky teoreticky až pokiaľ jeho dieťa nemá 24 rokov. Od jeho 18-tich rokov však musí rodič predkladať potvrdenie o tom, že dieťa navštevuje školu alebo sa inak pripravuje na zamestnanie. V závislosti od veku dieťaťa sa dávky pohybujú medzi 112 a 162 € na dieťa mesačne.

Únia sa novej, rakúskej krajne pravicovej vlády zatiaľ neobáva

Nová rakúska vláda vyhnala do ulíc tisíce protestujúcich, nie však toľko, ako naposledy, keď sa Slobodní dostali do rakúskeho kabinetu.

Podľa novej rakúskej vlády by sa mala výška rodinnej dávky prispôsobiť životným nákladom v krajine, v ktorej dieťa žije. Na výpočet by mali slúžiť údaje o cenách, ktoré zverejňuje Eurostat.

To by mohlo znamenať, že rodiny z východnej Európy o značnú časť peňazí prídu, kým rodinám zo západnej Európy sa dávky ešte zvýšia.

Vo všeobecnosti by dieťa namiesto súčasných 150 eur dostávalo 82 eur v Maďarsku, 95 eur na Slovensku, 78 eur v Poľsku a 74 eur v Rumunsku. V Dánsku by však mesačne dostávalo až 196 eur, v Spojenom kráľovstve 192 eur, v Írsku 176 eur a vo Švédsku 175 eur.

V súčasnosti Rakúsko do zahraničia každý rok pošle rodinné dávky vo výške 270 miliónov eur. Viedeň si od nového opatrenia sľubuje ročnú úsporu 144 miliónov eur.

Brusel zisťuje súlad s európskymi predpismi

Zatiaľ však Rakúšania musia počkať na reakciu Bruselu. Nízky stupeň podpory sa dá vyčítať už z reakcie hovorcu Európskej únie: „Všimli sme si to a zistíme, či sú tieto právne predpisy v súlade s predpismi EÚ.“

Kurz očakáva od krajnej pravice, že sa prihlási k Európe

Vo Viedni sa v stredu začali rokovania o vládnej koalícii ľudovcov a slobodných.

V samotnom Rakúsku sú názory na navrhovanú zmenu rôzne a viacero rakúskych právnikov sa vyjadrilo, že sú pri plánoch vlády skôr skeptickí.