Rozvod bude možný už aj na Malte

Poslanci maltského parlamentu v pondelok (25. júla) schválili zákon, ktorým sa legalizuje rozvod v krajine s viac ako 410 tisíc obyvateľmi. Z nich 95% sú katolíci.

Až do pondelka bola Malta jedinou krajinou EÚ, ktorá vo svojom právnom poriadku vôbec nemala legislatívu upravujúcu rozvody. Manželské páry mohli požiadať súdy buď o odluku alebo cirkev o anuláciu manželstva, pričom tento komplexný proces mohol trvať až deväť rokov. Treťou možnosťou bol rozvod v zahraničí, ktorý sa potom uznal aj na Malte. Napríklad v období 2007 – 2009 matričné úrady na Malte zaregistrovali 102 rozvodov, o ktorých rozhodli zahraničné súdy.

Rozhodovala verejnosť i poslanci

Celý proces začal tým, keď v júli minulého roku člen Nacionalistickej strany Jeffrey Pullicino Orlando všetkých prekvapil svojím návrhom o povolení rozvodov. O návrhu, ktorý predpokladá, že manželstvo sa bude môcť zrušiť po tom, čo pár bude žiť štyri roky odlúčene, hlasovali aj občania. V referende koncom mája túto reformu podporilo 53 percent voličov.

Samotná vládna Nacionalistická strana bola proti návrhu. Premiér Lawrence Gonzi sa aktívne zapojil do kampane proti povoleniu rozvodov. Argumentoval tým, že legalizáciou rozvodov sa oslabí štruktúra rodiny a celoživotný zväzok sa zmení na štvorročné spojenie. Avšak po zverejnení výsledkov nezáväzného plebiscitu premiér oznámil, že bude rešpektovať vôľu väčšiny a parlament sa bude návrhom zaoberať.

Výsledok pondelkového hlasovania parlamentu označil predkladateľ návrhu Orlando za „silné uplatnenie demokracie“. Po dlhých desaťročiach ide vôbec o prvý schválený zákon, ktorý navrhol poslanec samostatne, keďže návrhy väčšinou predkladá vláda.

Návrh podporilo 52 z celkového počtu 69 poslancov. Vzhľadom na to, že väčšina zákonov prechádza v maltskom parlamente tesným rozdielom 1 hlasu – co je rozdiel v počte kresiel medzi vládnou Nacionalistickou stranou (35 poslancov) a opozičnou Labouristickou stranou (34 poslancov) – ide o veľký úspech.

Hoci oficiálny postoj Nacionalistickej strany bol proti návrhu zákona, svojim poslancom umožnila hlasovať podľa vlastného uváženia. Zákon napokon podporilo 18 poslancov z jej radov. Premiér Gonzi bol jedným z tých, ktorí hlasovali proti.

Podľa lídra opozičných labouristov Josepha Muscata by mala vláda nasledujúce dva mesiace využiť na vytvorenie nevyhnutných štruktúr pre implementáciu legislatívy v praxi. Zákon by mal začať platiť 1. októbra, čaká sa už len na podpis prezidenta.