Sacharovovu cenu získal konžský gynekológ Denis Mukwege

„Konferencia predsedov (predseda EP a lídri politických strán) jednomyseľne rozhodla o udelení ceny doktorovi Denisovi Mukwegemu za jeho boj o ochranu žien,“ oznámil včera predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Sachrovovu cenu udeľujú každoročne osobám alebo organizáciám, ktoré presadzujú ľudské práva a slobody. Tohtoročný laureát založil v Konžskej demokratickej republike nemocnicu Panzi, kde sa stará o obete sexuálneho násilia, ktoré utrpeli ťažké zranenia.

Ocenenie tak prekvapivo nezískal kyjevský EuroMaidan. Schulz zdôraznil, že včerajšie rozhodnutie nijako nespochybňuje ukrajinské hnutie a jeho predstaviteľov rovnako poznal na odovzdávanie. Príčinou, prečo zástupcovia parlamentu uprednostnili konžského filantropa, môže byť aj účasť extrémistických hnutí ako Pravý sektor.

Za väznenou azerbajdžanskou aktivistkou Leylou Yunusovou vyšle parlament delegáciu zloženú zo zástupcov všetkých politických skupín, dodal predseda EP.

Práva žien počas vojny

Sacharovova cena pre lekára, ktorý sa stará o obete sexuálneho násilia, symbolizuje medzinárodné pobúrenie nad tým, že sa znásilňovanie používa ako vojnová zbraň. Mukwege založil svoju nemocnicu v meste Bukave ešte v roku 1998. Ani dnes, keď sa konflikt v krajine oficiálne skončil, sexuálne motivované násilie nevymizlo.

Okrem  vykonávania lekárskej praxe pravidelne upozorňuje na práva žien v zahraničí. V roku 2012 vystúpil na pôde OSN. Na európske ocenenie ho nominovala skupina socialistov a demokratov S&D spoločne s liberálmi z ALDE a poslankyňou Barbarou Lochbihler (Zelení/EFA).

„Nie je to len ženská otázka,“ povedal minulý rok o znásilňovaní ako vojnovom prostriedku Mukwege a dodal, že je to predovšetkým otázka ľudskosti. „Muži musia prijať zodpovednosť a ukončiť to. Rovnaký problém bol aj v Bosne, Sýrii, Libérii a v Kolumbii.“